Altın

Tarih: 16 Ocak 2018

0

Altın Borsası Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır?

Bu yazıda; altın borsası nedir, nasıl yatırım yapılır hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Altın alım ve satım işlemleri yapmak isteyen kişiler altın borsasını da tercih ediyorlar. Buna benzer olarak diğer finans piyasalarında da altın yatırımı yapılabilmekte.

Altın yatırımınızı dilerseniz fiziki yollarla, dilerseniz fiziki olmayan yollarla da yapabilirsiniz. Ancak günümüzde daha çok online alın alım – satımı yapılmaktadır.

Altın Borsası Nedir?

Altın Borsası Nedir?

Altın borsası bireylerin ve kurumların sermayelerini garanti aldıkları ve sağlam bir yatırım aracına dönüştürebilecekleri bir spot piyasadır. Yatırım amaçlı sermayelerini değerlendirmek amacıyla bireysel yatırımcılara hizmet verildiği gibi, kurumsal yatırımcılarda altın borsasına yatırım yapabilmektedir.

Kurumsal yatırımcıların altın borsasında işlem gerçekleştirmeleri daha az riskli ve daha yüksek getirili işlemlerin yapılmasına ortam hazırlamaktadır. Altın Borsası aracı kurumlar açısından da büyük öneme sahiptir.

Getirisinin yüksek olması, riskin az ve sınırlandırılabilir olması nedenleriyle her çeşit yatırımcıyı bünyesine çekmektedir. Altın borsası tam tanım olarak ise; altının alıcı ve satıcılarının bir araya geldikleri, alım ve satım işlemlerini gerçekleştirdikleri fiziki veya fiziki olmayan bir mekandır.

Altın Borsasında Yatırım Nasıl Yapılır?

Altın Borsasında Yatırım Nasıl Yapılır?

Altın piyasası uluslararası para sisteminde altının rezerv statüsünde olmasından dolayı herkesçe kabul edilmiş bir öneme sahiptir. Altın yatırımlarının kuyumcular tarafından yapılması ile Türkiye’de ziynet eşyası ve çeyrek, külçe, gram altın tarzında altın ürünlerinin yaklaşık olarak 5000 tonunun yastık altı olduğu tahmin edilmektedir.

Para olarak düşünüldüğünde ise bu miktar 60 milyar dolar civarındadır. Türkiye’de altın denildiğinde yastık altı yatırım dışında Kapalıçarşı ve İstanbul Altın Borsası akla gelmektedir. Bu iki yer altın fiyatlarının nabzını tutan iki yerdir.

2013 yılı Nisan ayının başında ise İstanbul Altın Borsası’nın ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile VOB’un tüzel kişiliklerine son verilerek tek çatı altında birleştirilmişlerdir. BIST adı ile bu üç yapı birleşmiştir. İstanbul Altın Borsası artık BIST içerisinde yer alan bir kurumdur.

Altın borsalarının tam olarak görevlerini yerine getirmeye başlamaları ile altın ilk kez örgütlenmiş bir piyasada işlem görmeye başlamıştır. Bu sayede de altının finans sistemine kazandırılması, ekonomiye destek olması ve altına dayalı yatırımların geliştirilmesi için gerekli ortam hazırlanmıştır.

Altın borsası sayesinde altın fiyatları tüm dünya ile paralel yükseliş ve düşüşler göstermektedir. Aynı zamanda ithal edilen altınların belli bir standart çerçevesinde saflık derecelerine göre sınıflandırılması da zorunlu kılınmıştır.

Altın borsalarında genel olarak işlem gören araçlar ise; çeyrek, yarım, tam ve küçük altın, 14 ayar altın, 22 ayar altın, 18 ayar altın, 24 ayar altın, Cumhuriyet altını, ziynet altın eşyaları, külçe altın ve 1 ons altındır.

Altın yatırımı hakkında bilinmesi gerekenleri daha önce sizlere anlatmıştık. Konumuz ile pekiştirecek olursak okumanızı tavsiye ederim. Bir ülkedeki altın borsası genel olarak yatırımcılarına dünyanın tüm altın borsalarına dair raporlarını sunmaktadır. Düzenli ve süreli yayınlar halinde bu raporlar sunulur ve yatırımcıların bilgilenmesi sağlanır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑