Altın

Tarih: 23 Mart 2018

0

Altın Düşüşlerine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Altın yatırımcılarının merak ettiği bir konu; altın düşüşlerine neden olan faktörler nelerdir? Detaylarıyla anlatıyoruz.

Altın alım – satımı yaparken para kazanabilir ve bunun yanı sıra para kaybı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle altın fiyatlarını ve gündemdeki olayları anlık olarak takip etmelisiniz. Para birimlerinin değer kaybetmesine neden olan faktörler gibi altın fiyatlarının düşmesine neden olan çeşitli faktörler de bulunmaktadır.

Altın yatırımı hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Şimdi sizlere altın düşüşlerine neden olan faktörler nelerdir konusuna değineceğim. Altın fiyatlarındaki düşüşlerden örnekler verecek bu faktörleri detaylı bir şekilde bu yazımızda açıklayacağım.

Altın Fiyatlarının Düşüşlerine Neden Olan Faktörler

Altın Fiyatlarının Düşüşlerine Neden Olan Faktörler

2013 yılı altın yatırımı yılı olacak beklentileri varken, Şubat ayının gelmesiyle birlikte altın fiyatlarında düşüşler görülmeye başladı. Para piyasaları ünlü yatırımcısı George Soros’un altın beklentileri üzerine yaptığı açıklamalar sonrasında altın fiyatlarında düşüşler hız kazandı ve bankalar, aracı kurumlar 2013 yılı için altın beklentilerini aşağı yönlü revize ettiler.

Altın yatırımı ile ünlenmiş yatırımcıların ve piyasalar üzerinde etki yaratan kişilerin altın ile ilgili açıklamaları altın fiyatları üzerine etki etmektedir. Ünlü yatırımcıların altın alımı yapmayacakları ve ellerindeki altın ile satış yönünde işlem yapacaklarını dile getirmeleri yatırımcıları etkilemekte ve onlarında altın ile satış yönünde işlem yapmalarına neden olmaktadır. Durum böyle olunca altına olan talep azalınca fiyatlarda düşüş yaşar.

Altın fiyatları üzerine Euro Bölgesi’nde yaşanan krizler ve ABD’nin beklenti altı gelen verileri de büyük bir etki yaratmıştır. Altın fiyatları Nisan ayının başına kadar düzenli düşüşler göstermiş ve Nisan ayının ilk iki haftası 30 yılın en sert düşüşlerini gerçekleştirdi. Altın fiyatları düşerken yatırım yapmak hakkında bilgi vermiştik. 13 yıllık boğa piyasası tahtından inen altın ayı piyasasına girdi ve altın ons fiyat 1350 dolar seviyelerine kadar inerek son 26 ayın en düşük seviyelerini kaydetmiş oldu. Düşüşlere neden olarak Kıbrıs Rum Kesimi’nin krizden kurtulmak ve Euro Bölgesi’nden yardım paketi alabilmesi için elindeki altın rezervini satacağı yönündeki haberleri etki etti. Aynı zamanda Asya tarafından gelen kötümser hava da altın fiyatları üzerinde olumsuz etki yarattı.

Görüldüğü gibi ülkelerin ekonomilerinde yaşanan krizler, kaoslar ve makro ekonomik veriler altın fiyatları üzerine doğrudan etki etmekte. Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler ile ilgili birçok farklı uzman görüşü de piyasalarda yer alıyor. Yine para piyasaları ünlü yatırımcısı Jim Rogers tarafından “herkes altın satsın ben alacağım” açıklamaları ve ardından altının tekrardan satış yaşayacağı zaman altın alımı yapmaya başlayacağı yönündeki açıklamaları direkt olarak altın fiyatları üzerinde etki gösterdi.

Marc Faber altın fiyatlarında yaşanan düşüşleri önceden tahmin etmiş ve bunun üzerine de yorumlarını yapmıştı. Piyasalarda yaşanan düşüş eğilimlerinin olmasına rağmen ABD ve Asya tarafında işlerin yoluna girmesi ile birlikte altın fiyatlarında düzeltmelerin yaşanacağını belirtmişti. Marc Faber piyasaların Doktor Kıyamet’i olarak bilinmekte ve yaptığı açıklamalar genel olarak etki yaratmaktadır.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler sonrasında yatırımcılar altından uzaklaşırken, tüketiciler durumdan yararlanmak için kuyumculara koştular. Düşük fiyatlar nedeni ile tüketiciler tarafından yoğun bir talep gören altın fiyatları düşüşlerini yavaşlattı. Aynı zamanda egemenlikleri adına elindeki altın rezervini arttırmak isteyen ülkelerin merkez bankaları da altın alımları yapmaya başladılar. Altına olan talep artınca da altın fiyatları bir toparlanma evresine girdi. Dalgalı hareketlerine devam eden altın fiyatları nedeniyle yatırım aracının ayı piyasası özellikleri gösterdiği bazı uzmanlar tarafından savunuluyor.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler aynı zamanda diğer emtia ürünleri üzerine de etkiler yarattı. Altın fiyatları ile bağlantılı olan emtia fiyatları altın düşüş ile düşüş yaşadılar. Altın aynı zamanda Dolar üzerinden işlem gördüğü için de altın satışları sonucunda dolarda yükselmeler görüldü.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑