Altın

Tarih: 24 Ekim 2014

0

Altın Fiyatları Düşerken Yatırım Yapmak

Altın fiyatları düşerken yatırım yapmak yani açığa satış işlemi ile para kazanmak mümkündür. Bu terime “açığa satış” işlemi diyoruz ve altın satış işlemi içinde elinizdeki altın olmasına gerek yok. Paranız ne kadar ise o değerde, forex (kaldıraçlı) piyasa üzerinden işlem yapabilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirmek için bazı koşullarında oluşması gereklidir. İsterseniz biraz bu konulara değinelim.

Güçlü Ayı Piyasası Var mı?

Genel kabul görmüş 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaları grafik üzerine eklediğiniz zaman özellikle 200 günlük hareketli ortalama çizgisi grafiğin üzerinde kalıyor mu? Haftalık yada günlük grafikler içerisinde trend kanalları oluşturduğunuzda, ana ivme düşüş kanalları yönünde mi ilerliyor. Piyasadaki önemli haber sitelerini takip ettiğiniz de ABD dolarının güçlenmesi ve uzun vadede altın fiyatları üzerinde baskının devam etmesi gibi bazı haberler alıyor musunuz?

Dünya Altın üreticilerindeki önemli firmaların altın üretiminde azalıma gitmeleri ve Dünyadaki insanların artan altın ihtiyacı gibi bazı koşullar mı oluşmaya başladı. Kısacası takip etmeniz gereken ekonomik veriler, ABD doları ve altın üzerine olmalı. Doların değer kazanması ve altın fiyatlarının beklentilerde olduğu gibi düşmesi gibi izlenimleri takibe alın, trend kanallarının üst bandına çarpıp geri dönme izlenimi varsa yada son küçük yükseliş hareketinin dip ve önceki zirvesi üzerinden %50, yada %61 Fibonacci seviyelerine gelmesini de görüşlerinize alırsanız, önemli direnç seviyeleri aşılmadığı sürece satış işlemi yapılabilir.

Stop Loss ve Take Profit Seviyeleri

Satış işlemini gerçekleştirdikten sonra stop seviyeniz güçlü bir direncin birkaç kademe üst kısmı olmalıdır. Küçük Stop Loss (zararına pozisyonu kapat) seviyeleri ile ani hareketlerde pozisyonunuz hemen kapanacağı unutulmaması gerekir ve bizim önerimiz bir miktar bu seviyeyi yükseltin mesela 50-75 pip gibi yukarıdaki anlattığımız şekillerde seviyeler belirlenebilir. Take Profit (kar alarak pozisyonu kapat) seviyesi ise önemli desteklere geldiği zaman düşünülebilir ya da %1.44, 1.61, 2.61 seviyelerine denk gelen bazı destekler olup olmadığını araştırın.

Konumuzu toparlayacak olursak, altın fiyatları düşerken para kazanmak istiyorsanız, altın üzerinde müthiş bir baskı oluşması gerekir. Ayı (düşüş) piyasasının olup olmadığını kontrol edin. Bazı seviyeler vardır ki, destek ve direnç seviyelerinin arası oldukça açıktır. Desteği kırdığı zaman düşüşte ivme artacaktır. Her zaman hareketlerin ters yönde de gerçekleşebileceğini unutmayın ve her olasılığa karşı senaryonuz mutlaka cebinizde bulunsun.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑