Altın altin-fiyatlarinda-kritik-surec

Tarih: 18 Temmuz 2013

0

Altın Fiyatlarında Kritik Süreç

Altın emtiası ile ilgili olarak son dönemde gözlemlenen, belirli bir band aralığı içerisinde ilerleyen fiyat hareketleri, yatırımcıların emtia aracılığı ile gerçekleştirecekleri yatırımlarında oldukça temkinli hareket etmesine neden oluyor. Yatırım uzmanları tarafından sıklıkla dile getirildiği gibi altın fiyatlarında bir düzeltme yaşanması ve fiyat grafiğinin tekrar yukarı yönlü bir hareket sergilemesi bekleniyor.

Buna karşın piyasa algısı altın emtiasının ayı piyasası etkisi altında olduğu ve düşüşlerin bir süre daha devam edebileceği yönünde. Yatırımcıların gerçekleştirecekleri işlemlerinde net bir karar alarak hareket etmesini ve uzun vadeli yatırımlar yapmasının önünde önemli bir engel olarak ortaya çıkan bu durumu, altın emtiasının 12 yıllık bir boğa piyasası hakimiyetinden çıktığını düşünerek ele alırsak;

Öncelikli olarak altın emtiasının geçmiş fiyat grafikleri incelendiğinde fark edileceği üzere, altın yaşadığı düşüşleri sürekli telafi eden ve büyük düşüşlerin ardından hızlı bir yükseliş trendi gösteren bir yapıya sahiptir.

Altın Temmuz ayının ortalarından itibaren 1303 – 1280 band aralığı içerisinde sıkışmış ve tabiri caizse hareket yönünü belirleme çabası içerisindedir. Bu noktada altın emtiasının fiyat yönünün belirlenmesinde dış etkenlerin oldukça önemli bir rolü olduğu düşüncesindeyim. Altın fiyatlarının değişimini destekler nitelikte gerçekleştirilecek bir açıklama uyarınca altın fiyatlarının yönü belirlenebilir.

Bu doğrultuda yatırımcıların özellikle FED açıklamalarını yakından takip etmelerinin, altın fiyatlarının değişimine ilişkin başarılı öngörülerde bulunmalarını sağlayabileceği düşüncesi, piyasadaki genel algıyı destekler nitelikte.

Konu teknik analizler çerçevesinde ele alındığında ise, 2 önemli bariyerle karşılaşıyoruz. Altın fiyatlarının 1303 seviyesini kırması, yükseliş trendinin oluşacağı yönündeki ilk sinyali bizlere verebilir. Devam eden süreçte 1336 bariyeri ise, ikinci kritik seviye olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeden sonra altın fiyatlarının dönüş yaşamaya başladığı yorumunu gerçekleştirmek, şu an ki tabloda mümkün gözüküyor.

Fiyatların ayı piyasası etkisi altında düşüş yaşayabileceği ihtimali üzerinden hareket edersek, 1265 ve 1180 seviyeleri kritik seviyeler olarak karşımıza çıkıyor. Altın fiyatlarının bu iki seviyeyi kırması ile ayı piyasası etkisinin bir süre daha devam edeceği yorumu gerçekleştirilebilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑