Döviz avustralya-dolari-yatirimi

Tarih: 17 Haziran 2013

0

Avustralya Doları Yatırımı

Avustralya Doları özellikle yatırımcıların küresel kriz dönemlerinde sermayelerini yoğun bir şekilde değerlendirdikleri major para birimleri arasında yer almaktadır. Yatırımcılar Avustralya Doları aracılığı ile gerçekleştirdikleri yatırımlarından yüksek kar oranları elde edebilmekte ve finansal güçlerini önemli ölçüde artırabilmektedirler.

Avustralya Doları özellikle ülkede uygulanan yüksek faiz oranları ile yatırımcıların dikkatini çeken bir para birimidir. Avustralya’da kullanılan yüksek faiz oranları yatırımcıların sermayelerini Avustralya Doları aracılığı ile değerlendirmek istemesine neden olmakta, bu durumun bir sonucu olarak da Avustralya Dolarına karşı artan bir talepten söz edilebilmektedir.

Bu noktada yatırımcıların gerçekleştirdikleri işlemlerinden başarılı sonuçlar alabilmesi için, Avustralya tarafından yapılan faiz oranı açıklamalarını yakından takip etmelerinin önemli bir kriter olduğu yorumu gerçekleştirilebilmektedir.

Avustralya özellikle istikrarlı siyasi yapısı ve genellikle büyük değişimlere uğramayan ekonomi politikaları ile yatırımcıların dikkatini çeken bir ülkedir. Yatırımcılar Avustralya Doları’nın istikrarlı band aralıkları nedeni ile özellikle kriz dönemlerinde sermayelerini Avustralya Doları aracılığı ile değerlendirmekte, bu doğrultuda sermayelerini güvenli sayılabilecek bir platformda değerlendirme imkanına sahip olabilmektedirler.

Avustralya Doları’nın geçirdiği tarihsel süreç incelendiğinde ise fark edileceği üzere, 1967 yılına kadar sabit döviz kuru rejimleri uyarınca belirlenen para birimi fiyatları, bu tarihten itibaren dalgalı döviz kuru rejimi sistemine geçilmesi ile büyük bir düşüş yaşamıştır. Kullanılan yeni döviz kuru rejimine adapte olunmasından itibaren ise, Amerikan Doları karşısında giderek güçlenen bir yapı çizerek, 2011 yılında gerçekleştirdiği büyük fiyat yükselişi ile yatırımcıların yeni favori yatırım araçları arasında ki yerini almıştır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑