Döviz bitcoin

Tarih: 11 Temmuz 2013

0

Bitcoin Nedir

Bitcoin deneysel olarak başlamış, dünyanın her konumundan, istenilen konuma dakikalar içinde ödeme gerçekleştirmeyi mümkün kılan bir para birimidir. Para biriminin kısaltması BTC, sembolü ise, ฿’dir. Para birimi 3 Ocak 2009 tarihinde hayata geçmiştir. Kullanım şekli ve temel ideolojik yapılanması, Satashi Nakamoto tarafından tanımlanmıştır.

Noktadan noktaya ağ teknolojisi doğrultusunda gerçekleştirilen aktarım işlemleri para biriminin çok hızlı bir şekilde transfer edilebilmesini ve her hangi bir merkezi kuruluşa bağlı olmadan transfer işlemlerinin gerçekleştirilebilmesini mümkün kılmaktadır. Bu doğrultuda para birimi ile ilgili bir otokontrol sisteminin kurulduğu ve her hangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşla ilişkisi olmadığı belirtilebilir.

Bitcoin aktarımları blok zincirler halinde gerçekleştirilmektedir. Her blog zincir kendisi için tanımlanmış bir algoritma ile şifrelenmektedir. Bu algoritmanın mantığı gerçekleştirilen aktarımların kayıtlarını tutmak ve bitcoinler aracılığı ile çift ödeme gerçekleştirilmesinin önüne geçilmesidir. Aynı zamanda her blok kaydı kendinden önceki bloga ait algoritmayı da içermektedir, bu doğrultuda sistem kırılması veya manipüle edilmesi oldukça zor bir yapıya büründürülmüştür. Blog kayıtlarını başlatan her bir kullanıcıya belirli bir miktar Bitcoin ödül olarak verilmektedir. Verilen ödül miktarı oluşturulan her 210 bin blokta bir yarıya düşürülür. Günümüzde ödül miktarı 25 Bitcoin’dir. Kurulan bu sistem para birimi ile aynı adlı bir yazılım tarafından yönetilmektedir.

Bitcoin p2p (paper to paper) sistemi uyarınca çalışmaktadır. Bu doğrultuda sistemin kredi kartı v.b. masrafları bulunmamaktadır. Aynı zamanda para birimi miktarı ağda bulunan makine sayısına oranla belirlenmektedir. Bu nedenle para birimi üzerinde bir enflasyon oluşması olasılığının da önüne geçilmiş olmaktadır. Para birimi miktarı toplamda 21 milyona ulaştığı durumda ise sistem para birimi basımı durduracak şekilde ayarlanmıştır.

Para birimi basma işlemi ise, sisteme dahil olan kişiler tarafından iki farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler ister kendi makineleri aracılığı ile isterlerse konu ile ilgili kurulmuş networklere ( hashing’lere) dahil olarak para basımını gerçekleştirebilmektedirler. Bununla beraber kişilerin kendi makinelerinden para basması, yazılımın oldukça karmaşık bir algoritmaya sahip olmasından dolayı oldukça uzun süreler alabilen bir işlemdir. Süre tamamen kişinin sahip olduğu işletim sisteminin gücüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yani para birimi değeri kişinin sisteme kattığı işlem gücü baz alınarak belirlenmektedir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Bitcoin kişilerin üçüncü şahıs ve kurumların denetimine ve onayına gerek kalmadan işlem gerçekleştirmesini mümkün kılmaktadır.
  • Bitcoin piyasada ki arz talep dengesinin sürekli gözetilebilmesinden dolayı güvenli bir yapıya sahiptir ve herhangi bir kuruluş veya kişi tarafından manipüle edilmesi imkansızdır. Sistemde oluşan enflasyon dalgası ise sistem kullanıcılarına eşit bir şekilde dağıtılmaktadır. Tahmini olarak günümüzde 120.000’den fazla kişinin ağı kullandığı belirtilmektedir.
  • Bitcoin, para transferi konusunda yatırımcılara oldukça hızlı bir yapı sunmaktadır. Para transferi 10 ile 60 dakika arasında gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda gerçekleştirilen transferin geri dönüşü söz konusu değildir.
  • Son olarak bitcoin diğer alternatif ödeme yöntemleri ile kıyaslandığında oldukça düşük bir transfer ücreti getirmektedir.

Dünya’da Bitcoin Kullanımı

Bitcoin hükümetlerin ve bazı yasal mercilerin vergilendirme ile ilgili olumsuz sonuçlar doğurabileceği kaygısı yaşamasına neden olan bir sistem olarak göze çarpmaktadır. Bu durumun bir getirisi olarak para biriminin tanınmasına yönelik bir sürecin ortaya çıkması durumu söz konusu olmuş, ABD’nin öncü rolü üstlendiği Almanya, Kanada ve İsveç’te konu ile ilgili çalışmaların yürütüldüğü ve kullanıcıların belirli konularda ki kaygılarının giderilmesi amaçlanarak, Bitcoin’nin tanınması ile ilgili hızlı adımlar atıldığı belirtilmektedir. Bitcoin’nin resmi olarak kullanılmaya başlandığı ilk ülke ise Güney Kıbrıs’tır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑