Döviz

Tarih: 5 Aralık 2013

0

Bitcoin’e ilk Yasak Çin’den geldi…

Bitcoin’in ilk çıkış senesi olan 2009 senesinde en büyük desteği veren Çin, şimdi desteğini geri almakla kalmayıp dünyanın en büyük sanal para birimi Bitcoin’e ülkesinde yasak getirdi. Bitcoin hakkında bilginiz yoksa, bu yazıyı okuyarak ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bitcoin’in değeri geçtiğimiz günlerde 1000 doların üzerine çıkmış ve artık en ünlü ekonomistlerin bile göz ardı edemeyeceği kadar değerli bir sanal para pirimi haline gelmişti. Bu durum birçok bitcoin muadilinin piyasaya çıkmasına ve bir anda piyasalarda ciddi bir rekabet oluşmasına neden olmuştur.

Şuana kadar Bitcoin tarafından her şey yolunda giderken ilk darbe ise zamanında sanal para birimine en büyük desteği veren Çin’den geldi. Bu sabah Çin Merkez bankasının yaptığı açıklama doğrultusunda sanal para birimi Bitcoin ile alım – satım işlemlerinin hepsi ülke genelinde durduruldu ve tüm finansal faaliyetlerden men edildiğini açıkladı. Çin merkez bankasının yaptığı bu açıklamada halkın bitcoin kullanımında serbest olduğu belirtilirken, bitcoin’in hiçbir şekilde para birimi olmadığının da altı çizildi.

Değeri 1000 doların üzerine çıkan ve bu artışla internet mecrasında birçok yerde kullanılmaya başlayan bitcoin cephesinin, gelen bu yasaklardan sonra nasıl bir açıklama yapacağını ve nasıl bir yol haritası çizeceğini bizde merakla beklemekteyiz.

Özellikle sanal para biriminin beklenilenin çok üzerinden bir değer kazanması, birçok ülkede finansal etkilet yaşatabileceği için kısa süre içerisinde ülkemizde de benzer yasaklar görebileceğimiz kanaatindeyim…

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑