Borsa

Tarih: 1 Ağustos 2014

0

Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Birikmiş belli bir miktar paranız var ve bu parayı borsada değerlendirmek istiyorsunuz. Öğrenmeniz gereken ilk konulardan birisi borsa işlemlerinin nasıl yapılacağıdır. Bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olduğunuz sürece borsada kar getirecek işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Birikmiş paranızı da bu şekilde değerlendirerek geleceğe yatırım yapmanız mümkün olacaktır.

Borsa işlemlerine başlamadan önce çeşitli eğitimlerden faydalanarak bilgi sahibi olmalısınız. Aracı kurumlardan, eğitim kuruluşlarından bu eğitimleri ücretli veya ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu eğitimleri aldıktan sonra da deneyim kazanmalısınız. Edindiğiniz bilgilerin uygulamada nasıl işlediğini bilmeniz gerekmektedir. Bilgileri uygulamada nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra da riskleri minimum düzeye nasıl indirebileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Deneyim kazanmanız analizleri doğru bir şekilde yaparak yorumlayabilmeniz anlamına da gelmektedir. Bu şekilde gelecek trendi hakkında bilgi sahibi olabilir ve alacağınız pozisyonları bu analizlere göre belirleyebilirsiniz. Demo hesap denilen ve sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yapmanız sağlayan programlar sayesinde borsa işlemleri nasıl yapılır kolayca öğrenebilirsiniz. Elbette, öncelikle teorik olarak bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Bilgi sahibi olup belli bir deneyim kazandıktan sonra borsa beklentilerinize en uygun portföyü oluşturmalısınız. Paranızı tek bir yatırım aracına bağlamak yerine çeşitli yatırım araçlarından oluşan bir portföy oluşturmak, para yönetimi ve risk kontrolü adına da önemlidir. Aynı zamanda bir kayıp anında diğer yatırım araçları üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Borsa işlemlerini yaparken dikkat etmeniz gereken bir kural da iyi bir piyasa takipçisi olmaktır. Dünya ekonomilerinde meydana gelen değişiklikleri, açıklanan makro ekonomik verileri, devlet büyükleri ve merkez bankaları tarafından yapılan konuşmaları takip etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde arz ve talep dengesinde meydana gelebilecek değişiklikleri önceden görebilir ve pozisyonunuzu buna göre alabilirsiniz.

Borsada işlem yaparken kendi stratejilerinizi kullanmanız dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli noktadır. Herkesin amacı para kazanmak olduğu için başka birisinden strateji gelmesini beklemek büyük bir hata ve kayıp olacaktır. Bu nedenle bilgi ve deneyiminizden faydalanarak kendinize en uygun strateji geliştirmelisiniz.

Son olarak borsada paranızı değerlendirirken sabırlı olmalı, acele etmeden yatırım kararları almalısınız. Başka yatırımcıların kararlarından etkilenmemeli, belli bir plan yapıp bu plana uygun bir şekilde ilerlemelisiniz.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑