Borsa

Tarih: 27 Haziran 2013

0

Borsa Nasıl Oynanır?

Girişi ücretli olan ve hisse senetlerinin alım – satım işlemlerinin yürütüldüğü bir kahvehaneden doğduğu kabul edilen borsalar, en eski tarihili yatırım piyasasıdır denebilir. Borsaların kendilerine özgü işleyişleri ve kuralları vardır. Aynı zamanda borsalara, ticari malların alım satımının yapıldığı yerler olmaları nedeniyle piyasada denilmektedir.

Borsa piyasasında;

  • Para Birimleri (Döviz Ticareti)
  • Emtialar,
  • Hisse Senetleri,
  • Emtia, Hisse senedi vadeli işlem sözleşmeleri,
  • Tahvil, bono gibi kıymetli evraklar ile işlem yapılmaktadır.

Hisse senetleri ile birlikte anılan borsalarda, kendi özelliklerine göre diğer yatırım araçları ile de kazançlı yatırım işlemleri yapılmaktadır. Borsalar ayrıca işlem gören yatırım araçlarına göre de çeşitli adlar almaktadır. Menkul kıymetler borsası, emtia borsası, döviz borsası, vadeli işlem borsası, opsiyon borsası, altın borsası, kıymetli madenler borsası ve ticaret borsası gibi ayrılmaktadır. Çalışma prensipleri hemen hepsinde aynı olmasına rağmen vadeli işlem ve opsiyon borsaları biraz farklı işleyişe sahiptir ve korunma amaçlıdır.

Borsalarda işlem yapmaya başlamak için öncelikli olarak bir aracı kurum veya banka iştiraki bir kurumda yatırım hesabı açtırmak gerekir. Görevli kişiye yatırım hesabı açtırmak istiyorum denildiği zaman birçok evrak verilir ve gerekli yerlerin doldurularak tüm sayfaların imzalanması istenir. Bu işlemler yapılıp görevliye evraklar geri verilir ve 2 – 3 iş günü içerisinde yatırım hesabı aktif hale gelmiş olur. Yatırım hesabı aktif hale geldikten sonra hesaba yatırılan para ile istenen yatırım aracı alınabilir.

Borsada hisse senetleri ile işlem yapılacaksa öncelikli olarak hisse senedinin ait olduğu şirket hakkında araştırma yapmak gerekir. Gelecekte yükselerek büyüyeceği öngörülen bir şirketin hisse senetleri de değer kazanacak demektedir. Borsada değer kazanacak hisse senetlerine yatırım işlemi yapılır.

İnternet üzerinden hisse senedi almak istendiğinde yatırım hesabının açtırıldığı kurumun internet sayfası üzerinden yatırım hesabı sekmesine gelinerek buradan hissenin ait olduğu şirketin ve alınmak istenen hisse senedinin kodu girilir. Daha sonra kaç adet hisse senedi alınacaksa o miktar girilir ve alım işlemi başlatılır. Alım işlemleri seanslık ve günlük olabilir. İyi piyasa takipçisi olan ve borsalarda işlem yapma konusunda iyi bir tecrübeye sahip olan yatırımcılar günlük işlemlerden yüksek kazançlar elde edebilirler.

Hisse senedi alım işlemi gerçekleştirildikten sonra şirketlerin takibi yapılmalıdır. Yine internet üzerinde bu hizmeti sunan birçok yasal site mevcuttur ve bu siteler üzerinden anlık olarak şirketler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Aynı zamanda fiyat grafikleri ile hisse senedinin alım – satım fiyatı, en yüksek ve en düşük fiyatı, hisse senedinin ne yönde ilerlediği ile ilgili geniş bilgi sahibi olunabilir. Günlük işlem hacmi, şirketin piyasa değeri, halka açıklık oranı gibi birçok bilgiye de ulaşılabilir.

Son ve en önemlilerinde olarak borsada hangi yatırım aracı ile işlem yapılıyorsa yapılsın iyi bir piyasa takibi yapmak gerekir. Yatırım araçları üzerine etkili olan faktörlerin takip edilmesi, fiyatlarda meydana gelecek olan değişikliklerin önceden öngörülmesi ve yatırım işleminin bunlara göre yönlendirilmesi risklerden korunmak adına önem taşımaktadır.

Borsa nasıl oynanır diye soran kişilere verilebilecek kısa ve öz olarak verilebilecek cevap bunlardır. Borsada kazançlı işlemler yapmak isteyen kişilerin borsaların işleyişleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları, yatırım araçları ve bunların etkilendikleri faktörlerin neler oldukları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑