Borsa

Tarih: 24 Mart 2016

0

Borsa Nelerden Etkilenir?

Borsada fiyatlar arz ve talep ile belirlenir. Arz ve talebin etkilendiği her durum borsa içerisindeki fiyatları etkiler. Bu sebeple borsa piyasasında yatırımlar gerçekleştirilirken bu etki alanlarının araştırılması ve takip edilmesi yatırımcıların borsada kazançlı işlemler yapmasını sağlar. Piyasada kıymetli evraklar başta olmak üzere, dövizler ve emtialarda işlem görmektedir. Bu yatırım araçlarının her birinin yapılarına ait özellikler vardır. Bu özelliklerle birlikte makro düzeyde yaşanan olaylardan da etkilenirler. Önce yatırım araçlarına özgü durumların etkilerini sonrasında makro olayların etkileri hakkında açıklamalar yapalım.

Önerilen İçerik: Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Piyasa içerisinde yatırımınızı hisse senedi, tahvil, bono gibi kıymetli evraklar üzerinde gerçekleştirecekseniz eğer şirket araştırması yapmanız gereklidir. Kıymetli evraklar; şirketlerin öncelikli olarak kendilerine gelir sağlamak amacıyla halka arz ettikleri yatırım araçlarıdır. Şirkete ait payları ya da borçları temsil ettiği için şirketin yaşadığı durumlar fiyatların etkilenmesine neden olur. Şirkete ait olan kıymetli evrakların özellikle hisse senetlerinin fiyatlarının nerelere geleceğini anlamak için şirket hakkında araştırmalara girmelisiniz. Öncelikle şirketin geçmiş performansı hakkında değerlendirme yaparsınız. Şirketin geçmiş raporlarını değerlendirmelisiniz. Bu raporların oluşmasını sağlayan yatırımlar sonucunda neler gerçekleşmiş bakmalısınız. Yaptıkları yatırımların piyasa içerisindeki değerine bakarak, hisselerinde bir artış gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda araştırmalar yapmalısınız.

Şirketin şuan ki durumu da oldukça önemlidir. Şirketin yönetim kadrosunun eğitim ve deneyimlerini araştırarak politikaları hakkında fikir sahibi olmalısınız. Sonrasında şirket içerisinde yaşanan sorunlar olup olmadığını, çalışanların düzeylerini ve şirkete katabilecekleri değerleri bilmeniz önemlidir. Bunların yanında şirketin yakın zamanlı mali verilerini ve raporlarını inceleyerek yapacakları yatırımlar için gerekli koşulları sağlayabilecekler mi kontrol etmelisiniz. Yapacağı yatırımlar sonucunda elde edecekleri çıktılar için pazarın hazır olup olmadığı ve pazar içerisindeki değerinin ne olacağı konusunda yorumlar yapmalısınız. Bütün bu araştırmalar sonucunda şirketin değerinde artış bekleyip beklemediğinizi belirlemeli ve hisse fiyatlarına nasıl bir etki yapacağını tahmin etmeye çalışmalısınız.

Tavsiye Ederiz: Borsada Kazanmak için Neler Yapmalı?

Dövizlere yatırım yapmayı planlıyorsanız burada önemli olan pariteleri oluşturan ülkelerdir. Majör ve minör olarak oluşan paritelerde hangi ülkelerin para birimlerine yatırım yapıyorsanız, o ülkelerin yaşadığı tüm gelişmeleri takip etmelisiniz. Ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmeleri, politik ve ticari ilişkileri, merkez bankalarının tutumları ve açıklamaları gibi birçok durumun takipçisi olmalısınız. Bu durumlarında pariteler üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışırsınız.

Emtialar içerisinden bir araca yatırım yapacaksınız burada fiziki özellikler önem göstermektedir. Emtialar tarımsal ürünler, değerli madenler, hayvansal ürünler, kimyasallar, enerji kaynakları gibi birçok alanı içerisine alır. Bunların içerisinde yapacağınız yatırımlarda üretim koşullarının önemi büyüktür. Emtianın üretimini gerçekleştiren şirketin yaşadığı her türlü değişimler fiyatları etkiler. Tarım aracı gibi emtialarda hava durumu, ilim koşulları, kuraklık gibi doğa olaylarından etkilenir. Emtia ürünlerinin araştırmasını yaparken fiziki etkilenme alanlarını bilmelisiniz.

Yatırım araçlarının ayrı ayrı etkilendiği durumlar yanında bütün hepsinin etkileyen durumlar vardır. Bunlarda küresel düzeyde gerçekleşen gelişmelerdir. Küresel gelişmeler tüm yatırım piyasalarını etkilemektedir. Öncelikle global ekonominin yönelimini takip etmelisiniz. Bu sebeple ekonomiye yön veren tüm ülkeleri araştırmalısınız. Ülkeler içerisinde ve aralarında gerçekleşen her durum ekonomik yönelime yol gösterir. Bu sebeple ülkelerin içerisinde yaşanan sosyal ve siyasal gelişmeler önemlidir.

Aynı zamanda bu ülkeler içerisinde bulunan merkez bankalarının uyguladıkları politikalarda ekonominin yönelimini bulmasında katkı sağlamaktadır. Açıkladıkları faiz oranları, beklentileri gibi durumlar yatırımcılarda değişik yorumlamalara yol açar. Bununla birlikte enflasyon, deflasyon, işsizlik, dış ticaret gibi ekonomik verilerde piyasalar içerisinde dalgalanmalara sebep olur. Başka yönünden baktığımızda da savaşlar, doğal afetler yaşanan felaketler insanları etkilediği için piyasalar içerisinde de değişimlere yol açabilmektedir. Tüm bu durumları küresel bazda inceleyerek borsaya etkileri konusunda yorumlar yapmalısınız.

İncelediğiniz ve takip ettiğiniz verileri analiz tekniklerinden temel analiz yönteminde kullanabilirsiniz. Bu sayede de borsa fiyatlarının hangi yönde ilerleyeceğini tahmin eder ve işlemlerinize değer katarsınız. Temel analiz borsa fiyatlarının yönelimlerini tahmin etmede tek başına yeterli olmamaktadır. Bu sebeple teknik analiz yöntemlerini de kullanmanız gereklidir. Teknik analiz yöntemi de borsa içerisinde bulunan yatırım araçlarının geçmiş performansları üzerinden grafiklerini gelecek performansları yönünden yorumlanmasıdır. Temel ve teknik analiz yatırımlarınızda bir arada kullanarak, risklerinizi azaltacak girişimlerde de bulunduğunuzda, oluşturduğunuz pozisyonlarda daha başarılı olabilirsiniz. Borsa emirleri de risklerinizi azaltmak konusunda yardımcı olacaktır. Bu sebeple analiz eğitimlerini almanız ve işlemlerinizde kullanmanız her zaman önerilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑