Borsa

Tarih: 23 Mart 2018

0

Borsa Piyasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa hakkında araştırma yapanlar için bu yazımızda tüm detaylarıyla anlatıyoruz.

Elinde birikmiş parası olan kişiler borsa piyasasında daha çok kazanç elde edebilmek için yatırım yapıyorlar. Yapılan yatırımlardan yüksek kazançlar elde edebilmek için borsa piyasasını çok öğrenmeniz gerekmektedir.

Borsa eğitimleri ve demo hesap kullanarak bilinçli bir yatırımcı olabilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler ve deneyim sayesinde borsa risklerini minimum seviyeye getirebilirsiniz. Şimdi sizlere borsa piyasası hakkında bilinmesi gerekenleri anlatacağım.

Borsa Piyasası Hakkında Bilgi

Borsa Piyasası Hakkında BilgiBorsa piyasası bilinen en eski tarihli ticaret yapılan yerlerdir. İlk olarak değerli evrakların ticaretinin yapıldığı piyasalar olan borsalarda, günümüzde bir çok yatırım aracı ile işlem yapılabilmektedir. Borsa piyasası denilmesinin nedeni ise alıcı ve satıcıların bir araya gelerek alım – satım işlemlerini gerçekleştirmesidir. Borsa nedir, tarihi gelişimi hakkında bilgiler vermiştik daha önce.

Daha açıklayıcı olarak borsa nedir tanımlanacak olursa; belirli kurallara göre ticareti yapılan ve talep edilen malların, alıcı ve satıcıların bir araya gelerek alım satım işlemlerini gerçekleştirdikleri kurumsal piyasalardır. Kendine özgü kuralları olduğu için borsa piyasası kurumsaldır.

Borsalar organize edilmiş piyasalardır ve alım – satımı yapılan yatırım araçlarının fiyatları serbest piyasa koşullarında arz – talep ilişkisine dayanmaktadır. Fiyatları arz ve talebe göre değişiklik gösterebildiği gibi aynı zamanda ülkelerin ekonomik, siyasi durumlarından, doğal afet gibi beklenmedik olaylardan da etkilenmektedir. Borsa piyasası işlemleri bu faktörlerin hepsinin takibi yapılarak yapılması işlemlerin başarı ile sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Borsa piyasası içerisinde alıcı ve satıcılar doğrudan bir araya gelmez ve emirleri kendileri borsaya iletmez. Bu görevi gören kurumlar ve komisyoncular bulunmaktadır. alıcı ve satıcılar emirlerini bu aracılara iletir ve aracılar gerekli düzenlemeler ile borsaya uygun bir şekilde emirleri piyasaya iletirler. Borsa piyasaları alıcı ve satıcıların karşılaşmalarına bu aracılar ile yardımcı olmaktadır. Aracılık eden bu kurum ve kişiler alım – satım işlemlerine yardımcı olur, taraflar arasındaki sözleşmeleri düzenler, yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği yaparlar.

Borsa piyasası söz konusu olan alım satım işlemine göre çeşitli adlar almaktadır. Menkul kıymetlerin alım satımının yapıldığı menkul kıymetler borsası, döviz alım – satım işlemlerinin yapıldığı döviz borsası, emtia alım – satım işlemlerinin yapıldığı emtia borsaları, altın işlemlerinin yapıldığı altın borsaları bulunmaktadır. Aynı zamanda türev araçların işlem gördüğü vadeli işlem ve opsiyon borsaları bulunmaktadır.

Borsada işlem gören yatırım araçları ise; Para birimleri, menkul kıymetler, emtia ürünleri, türev araçlar olarak ana başlıklar halinde tanımlanabilir. Para birimleri ile EUR/USD paritesi şeklinde işlem yapılır yani çiftler halinde işlem yapılır. Emtia ürünleri ise altın, gümüş, bakır, tarım ürünleri, alüminyum gibi metallerdir. Menkul kıymetler denildiğinde akla ilk hisse senetleri, bono tahvil gelmektedir. Türev araçlar ise değeri başka bir finansal varlığın veya malın değerine doğrudan bağlı olan finansal araçlardır. Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri türev araçlar olarak geçmektedir.

Borsada yapılan her türlü alım satım işlemleri Kanun Hükmünde Kararname’ler ve yönetmeliklere göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenmektedir. SPK tarafından alım satım işlemlerinin kurallar dahilinde yürütülüp yürütülmediği denetlenmektedir ve aynı zamanda alıcı – satıcı tarafları arasında mali güvenliğin sağlanması konusunda görevlidir.

Borsa piyasaları fiyatları arz – talep ilişkisine dayanmaktadır. Yatırım araçları ülkelerin ekonomik krizlerinden, siyasi karmaşalarından ve yaşanan doğal afetlerden dolayı etkilenmektedir. Fiyatlar da tüm bu etkenlerden dolayı dalgalanmalar yaşar. Bu dalgalanmalar sonucunda yatırımcılar fiyat değişimlerini analiz ederek öngörü sahibi olur ve işlemlerini buna göre gerçekleştirir. Fiyatın düşeceği tahmin edilen bir yatırım aracı ile satış yönünde, yükseleceği tahmin edilen bir yatırım aracı ile de alım yönünde işlem yapılır.

Borsaya yapılan işlemler sırasında alıcı ve satıcılar bir araya gelmezler. Alıcı ve satıcının aracıları işlemlerini yürütmekte ve emirlerini borsa piyasalarına iletmektedir. Emirler elektronik ortamlar kullanılarak girilir ve emirlerin eşleşmesi ile de işlem gerçekleştirilir. Borsaya yeni başlayanlar ne yapmalı bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Borsa Piyasası Temel Hizmetleri

Borsa Piyasası Temel Hizmetleri Borsa piyasası 3 temel amaca hizmet etmektedir. Birincisi, şirketlere ve ekonomiye halka açılma yoluyla kaynak sağlamaktır. İkincisi, tasarruf sahiplerinin güvenilir ve şeffaf bir biçimde yatırımlarını değerlendirmesini sağlamaktır. Üçüncüsü ise, alım satım işlemi gerçekleştirmek isteyen alıcı ve satıcılara ortam sağlamaktır. Aynı zamanda borsanın bazı avantajları da bulunmaktadır. Borsa Piyasaları Ticaret Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından sürekli olarak sıkı bir denetime tabi tutulmaktadır. Teminat güvenliği vardır ve şeffaf bir piyasadır. Borsaların kendilerine özgü kuralları vardır ve yasa dışı manipülasyon amaçlı aracı kurumların borsaya girme olasılıkları azaltılmıştır.

Borsa piyasası bazı dezavantajlar da içermektedir. Bunların başında kısıtlı işlem saatleri gelmektedir. Aynı zamanda düzenlenmesi gereken birçok evrak ve alınması gereken izinler vardır. Komisyon ve işlem ücreti alınmaktadır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑