Borsa

Tarih: 7 Haziran 2013

0

Borsa Türleri

Borsa bilinen en eski yatırım piyasalarındandır ve ismini Londra’da girişi ücretli olan bir kahvehaneden almaktadır. Bu kahvehanede menkul kıymetlerin alım – satımı yapılmaktadır ve tabelasında da borsa anlamına gelen “the stock exchange” yazılıdır. Burası borsaların başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Borsa, ticarete söz konusu olan malların alım – satım işlemlerinin gerçekleştirildiği kurumsal piyasadır.

Borsaları en genel anlamıyla menkul kıymet ve malların teslim sürelerine göre ikiye ayırmak mümkündür. Vadeli ve vadesiz borsalar. Vadesiz borsalarda, alım – satım işleminde ticareti yapılan malın değeri günceldir. Satış işlemi yapılan her ticari mal veya evrak için iki iş günü teslim süresi vardır. Vadeli borsalarda ise, alım – satım işlemlerinde satış yapılacağı zaman fiyat belirlenmesi de yapılmaktadır. Alıcı ve satıcılar arasında anlaşılan bir tarihte malın teslimatı gerçekleştirilmektedir. Vadeli olarak yapılan alım satım işlemleri ülkelere göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde vadeli işlemler, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) tarafından yürütülmektedir.

Vadeli anlaşmalar, hazırlanma sırasında 3 temel gruba ayrılırlar. Forward, Future ve Option sözleşmeleri. Forward sözleşmelerinde ileriki bir süreçte gerçekleşecek teslimat işlemleri için kullanılır. Borsada işlem gören hisse senetleri, ticari mallar ve değerli evraklar önceden belirlenmiş olan bir tarihte satışa sunulmaktadır.

Future sözleşmelerinde ise futures işlemlerin tasfiyesi gerçekleşmektedir. Gelecekte yapılacak olan tasfiyenin sözleşmesi bugünden yapılmaktadır ve anlaşmadan sonra belli bir süreyi kapsamaktadır. Futures sözleşmelerinde genellikle değerli evrakların alım – satım işlemlerinden bahsedilmektedir. Option sözleşmeleri ise borsa teknikleri arasında yer alan sözleşmelerdendir. Kıymetli evrakların belirlenmiş fiyat ve tarihten önce teslim edilmesidir. Bu sözleşme tipinde, alıcı ve satıcının borsadan etkilenerek büyük zararlar ile karşılaşmaları önlenmektedir.

İşlem gören varlığa göre de borsalar çeşitli adlar almaktadır. Ticari malların alım – satım işlemlerinin gerçekleştiği ticari mal borsaları ilk borsalardandır. Özellikle ithal malların ve tarım ürünlerinin ticareti yapılmaktadır. Ticari mal borsaları kendi içinde de ayrılabilmektedir; ürün borsası, özel borsalar, altın borsası gibi.

Hisse senedi ve sabit faizli kıymetli evrakların ticaretinin yapıldığı kıymetli kağıt borsası ve hisse senedi borsası bulunmaktadır. Döviz ticaretinin yapıldığı döviz borsaları bulunmaktadır. Aynı zamanda borsaya benzer organize olmuş piyasalarda bulunmaktadır. Ulaşım ve sigorta alanları için hizmet borsaları da bulunmaktadır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑