Borsa

Tarih: 27 Ağustos 2014

0

Borsada Güvenli Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa piyasası denildiği zaman eğer çok fazla bilginiz yoksa kaybedilen bir yer korkusu ile uzak durulur. Ama borsa ne bir kumarhane ne de bir kayıp yaşanan yerdir. Borsada meydana gelen kayıplar, yatırımcı hatalarından, bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda aşırı getiri beklentisi olan hırslı yatırımcıların inandıkları asılsız tüyolar da tüm mal varlığının kaybedilmesine neden olabilmektedir.

Borsada güvenli bir şekilde yatırım yapmak mümkündür ve kolaydır. Her şeyden önce borsa hakkında iyi bir bilgi birikiminiz ve deneyiminiz olmalıdır. Günümüz olanakları göz önüne alındığı zaman da bunun kolaylıkla elde edilebileceği görülecektir. Gerek aracı kurumların internetten sunduğu eğitimler, gerek demo hesaplar, gerekse internet üzerinde bulunan sonsuz kaynak olanağı sayesinde kısa sürede herkes borsa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olabilir.

Panik yapmadan, sakin ve sabırlı bir şekilde işlem yapmak da en önemli kurallardan birisidir. Borsanın dalgalı seyrinde sakin tavrınızı korur ve bilgileriniz, deneyiminiz, analizleriniz, mantıklı yatırım kararlarınız ile hareket ederseniz kazançlı çıkarsınız. Bu nedenle borsada işlem yapmaya başlamadan önce kişiliğinizi tanımalı ve aceleci, sabırsız, organize olamayan, başkalarından etkilenen kişilerseniz, bu özelliklerinize bir ‘dur’ demelisiniz.

Deneyiminiz artana kadar küçük adımlarla ilerlemek de, güvenli bir şekilde yatırım yapmanın kurallarındandır. Tüm paranızı kullanmak yerine bir kısmını kullanmak kayıplarınızı kazanca çevirme olanağı da verecektir. Ama tüm paranızı kaybederseniz borsadan eliniz boş dönersiniz.

Pazar zirve ve diplere ulaştığı zaman işlem yapmayın. Bu noktalar kaybetme olasılığınızı arttırabilir ve piyasa beklentilerinizin aksine ilerleyebilir. Bu noktaları tespit etmeli ve acele etmeden piyasanın normal seyrine dönmesini beklemelisiniz.

Sürekli olarak en çok kazandıran hisselerin performansı ile ilgilenmeyin. Bir sürprizle karşılaşabilir ve hiç beklemediğiniz anda hisse tepe taklak olabilir. Bu nedenle kendinize sağlam ve kendini kanıtlamış hisseler belirleyin. Bu hisseler üzerinden hareket edin ve kazancınızı uzun vadede garanti altına alın.

Başkalarından tüyo beklemeyin. Herkesin amacı para kazanmak ve kimse size bedava tüyo vermeyecektir. Veriyorsa da, bir dolandırıcılık, spekülasyon ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bilgileriniz, analizleriniz ve deneyimleriniz neticesinde kendinize bir yol belirleyin ve bu yolda istikrarlı bir şekilde ilerleyin. Bu şekilde borsada çok daha güvenli bir şekilde işlem yapmış olursunuz.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑