Borsa

Tarih: 26 Ocak 2016

0

Borsada Kar Etmek için Ne Yapmalı?

Kazanmak ve kazançlar sonunda istediklerini elde etmek her yatırımcının hayalidir. Bu hayalleri gerçekleştirmek çok zor değildir. Borsada kar etmek biraz meşakkatlidir ama bir kere işlerinizi yoluna koyduktan sonra devamı gelecektir. Bunun için işlemlerinizi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken durumlar vardır ve bu durumları gerçekleştirdikten sonra yatırımlarınızı kazançlı hallere dönüştürebilirsiniz.

İşlemler için Acelecilik

İşlemlerinizi gerçekleştirmek için acele etmemeniz gereklidir. Bu sebeple kendinizi ve psikolojinizi sabır üzerine kurmanız önemlidir. Duygularınızın kontrolünü gerçekleştirin. İşlemlerinizde de her sonuca hazırlıklı olun. Unutmayın acele davranarak yaptığınız işlemlerde, mutlaka eksiklikler vardır. Eksik yaptığınız yatırımlarınızda da kaybetmeniz kaçınılmazdır.

Yatırımlarınız İçin Vade Planlaması

Piyasa içerisinde işlemlerin uzun vadede risklerinin daha az olduğunu belirtelim. Kısa vadede yatırım yapmak oldukça risklidir ve bu deneyimli yatırımcıların işidir. Bu sebeple işlemlerinizde vade planlamalarını yapmak oldukça önemlidir. Eğer piyasa içerisinde yeniyseniz ya da işlemlerinizde düzenli kazançlar elde etmeye başlamadıysanız, mutlaka planlamalarınızı uzun vadede gerçekleştirin. Borsaya yeni başlayan yatırımcıların neler yapması hakkında bilgilenin. Uzun vadede yapacağınız yatırımlar için ayırdığınız teminatınızı da unutarak, finansal planlamalarınıza eklememeniz en doğrusudur.

Piyasanın Sunduğu Emir Türleri

Borsanın içerisinde bulunan emir türlerini mutlaka kullanın. Emirler sayesinde işlemlerinizde riskinizi kontrol etmeniz mümkündür. Kendi belirlediğiniz fiyatlardan alış ve satış yapmanız ya da işlemlerinize kar ve zarar sınırlandırmaları getirmeniz işlemlerinizde başarılarınızı artıracaktır. Emir türleri işlemlerinizin düzenlenmesini ve risklerinizin sınırlandırılmasında başarılı faktörlerdir.

Borsa İşlemlerini Bilin

Borsa içerisinde yapacağınız her türlü işlemi bilmek, pozisyonlarınızda çeşitlilik sağlanmasına yardımcı olur. Çeşitliliğin avantajlarını kullanabilmek içinde piyasayı öğrenmenizde fayda vardır. Bunun için yatırımcılara sunulmuş birçok eğitim seçenekleri mevcuttur. Hatta aldığınız eğitimleri tecrübe edebileceğiniz deneme hesapları sunulmaktadır. Ücretsiz demo hesap açarak borsa işlemleri konusunda tecrübe sahibi de olabilirsiniz.

İşlemleriniz İçin Analiz Yöntemleri

Kazanmanıza en çok yardımcı olacak faktördür. Çünkü analiz yöntemleri sayesinde yatırım araçlarınızın fiyatlarının ne olacağı hakkında fikriniz olur. Bu durumda işlemlerinizi bilinçli olarak yapmanıza neden olur. Piyasa içerisinde temel ve teknik olmak üzere iki çeşit analiz yöntemi vardır. Temel analiz; yatırım araçlarının fiyatlarını ülkesel ve çevresel olarak etkileyen seçeneklerdir. Hisse senedi fiyatlarının nelerden etkilenebileceğini öğrenmek istiyorsanız tıklayın. Dünya ekonomik durumu, sosyal ve politik gelişmeler, iklim şartları, şirket politikaları gibi durumlardır. Bunların araştırılması ve fiyatlara nasıl etki edeceğinin belirlenmesi önemlidir. Teknik analiz ise geçmiş fiyat grafiklerinden, gelecekte olacak fiyat oluşumlarını belli indikatörler yardımıyla ulaşmanızı sağlar. Daha çok sayısal olan bu analiz yöntemini doğru kurduğunuzda fiyatlar hakkında daha etkin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Piyasa İçerisinde Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

İşlemlerinizi gerçekleştirirken tüm teminatınızı bir anda kullanmanız yanlış olacaktır. Piyasa içerisinde yakaladığınız fırsatları kullanmak için boşta teminat bırakabilirsiniz. Boşta teminat barındırmak istemiyorsanız da, istediğiniz anda paraya çevirebileceğiniz likit araçları portföyünüzde bulunması daha doğru olacaktır. Ayı ve boğa piyasalarına dikkat edin. Fiyatları göz önüne alarak, sadece düşük olduğu için yapacağınız yatırım yanlış olur. O araçların araştırmalarını yaparak, yükseliş bekleyip beklemediğinize karar verin. Genelde yaşanan sert hareketlerin arkasından düzenli hareketler gözlenir, bu durumlara dikkat etmek gerekmektedir. Hisse senedi takiplerini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız bilgi alabilirsiniz. Piyasa çerisinde genelde trend çizgilerinin dışına çıkan fiyatlar, al ve sat sinyallerini verir. Bu durumların takipçisi olmanız, araştırmalarını ve analizlerini yapmanız kazançlarınıza yardımcı olacaktır.

Yatırım Portföyü Oluşturun

Borsa içerisinde kendinize portföy oluşturmanın mantığı, riskleri azaltmaktır. Piyasa içerisinde riski azaltmaya çalışmak çok önemlidir. En önemli seçenekte portföy oluşturmaktır. Portföyünüzü oluştururken araştırmalarınız doğrultusunda olmasına önem gösterin. Bu sayede daha doğru yatırım araçlarını tercih etmiş olursunuz. Risklerinizi dağıtanız bu portföy üzerinde, işlemlerinizin kar ve zarar durumunu da dengeleyebilirsiniz. Portföy oluşturmanın verdiği bu sonuçlar kar, etmenize yardımcı olur.

Sürü Mantığıyla Hareket Etmeyin

Aslında yatırımcıların en çok yaptığı hatalardan biri, başkalarının söylediği her söze inanmaktır. Bunun yapılması, kayıpları artırmaktadır. Piyasa içerisinde mutlaka birileri, yatırım araçları üzerine farazi düşünceler ortaya atarlar. Bu düşüncelerde farazi yatırımlar yapılmasına sebep olur. Nasıl hisse senedi alınır ve satılır öğrenmek için tıklayın. Bunun yerine gerçekleştirmek istediğiniz yatırımların araştırmalarını ve analizlerini yaparak kendiniz karar vermelisiniz. Böylelikle yapacağınız işlemlerde sonuç ne olursa olsun psikolojik açıdan katlanmak daha kolay olur.

İşlem Saatlerinin Önemi

Piyasa içerisinde işlemlerinizi hafta içi 5 gün seanslar aralığında yaparsınız. İşlemlerinizi yaparken seansların saatlerine dikkat etmelisiniz. Seansları kaçırdığınızda, işlemlerinizi sıkıntıya sokabilir ve avantajlı fiyatlardan mahrum kalabilirsiniz.

Aracı Kurumu Seçimi

Piyasa içerisinde gerçekleştireceğiniz işlemleriniz için emirleriniz aracı kurumlar vasıtası ile piyasaya iletilir. Emirlerinizi piyasaya iletecek aracı kuruma güveniniz önemlidir. Gerçekleştireceğiniz işlemlerde komisyon oranlarının az, avantajlı seçenekler sunan ve güvenli bir aracı kurum ile çalışmalısınız. Bu sayede de yapacağınız yatırım işlemlerinizde, doğru iletilip iletilmediği konusunda kafanız rahat olur.

Borsa içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirirken, yukarıda sıraladığım seçenekleri dikkate alırsanız eğer, daha kazançlı işlemler yapabilirsiniz. İşlemlerinizi yaparken kullanmak zorunda olduğunuz aracı kurumların, yatırım uzmanlarından da yardım almanız işlemlerinize değer katacaktır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑