Borsa

Tarih: 9 Aralık 2013

2

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsa piyasası, en köklü finans piyasaları olarak yatırımcılarına günümüzde de yüksek kazançlar sunmaya devam etmektedir. Borsa piyasası genel olarak riskleri ve yaşanan büyük kayıpları ile birlikte anılsa bile, bu tamamen bir ön yargıdır ve borsa bilinçli yatırımcılarına yüksek kazançlar sunmaktadır. Borsa piyasasını tanımadan, yalnızca yüksek kazanç elde edildiği duyumu, para kazanma hırsı ile piyasaya giriş yapıldığı zaman büyük olasılıkla kayıplarla karşılaşılacaktır.

Borsa piyasasında yatırım yaparak para kazanmak isteyen kişiler herşeyden önce borsa eğitimi almalıdır. Borsa nedir, nasıl oynanır öğrenilerek piyasada işlem yapılmaya başlandığı zaman borsaların söz konusu riskleri minimum düzeye indirilebilecektir. Daha önce yayınlamış olduğumuz borsa nasıl oynanır yazımızı okumanızı öneririz.

Günümüzde internet günlük yaşantımıza birçok kolaylık getirdiği gibi bilgi edinme konusunda da çeşitli kolaylıklar sağlamıştır. Borsa eğitimleri için de internet kullanılabilir ve kısa sürede doğru kaynaklar üzerinden bilgi sahibi olunabilir. Aracı kurumların internet üzerinden ücretli veya ücretsiz olarak kayıt olunabilecek eğitimleri bulunmaktadır. İnternetten bilgi edinme fırsatı kişilere istedikleri yer ve zamanda bilgi sahibi olma olanağı tanımaktadır.

Borsadan para kazanmak isteyen kişiler borsa bilgisine sahip olduktan sonra nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Bundan sonraki aşamada ise kendini geliştirmesi ve deneyim kazanması, kendi işlemleri için stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. Aynı zamanda iyi bir piyasa takipçisi ve analist olması da gerekmektedir. Piyasa takibi yapmak yatırımlar için hayati önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise, yatırım araçlarının fiyatları bilindiği gibi arz ve talep dengesine göre belirlenmektedir. Arz ve talep ise birçok faktörden etkilenmektedir. Yatırım araçlarının gelecekte fiyatlarının hangi yönde olacağı ile ilgili sağlam tahminlere sahip olarak, riskleri minimum düzeye çekebilmek için de bu faktörlerin bilinmesi ve yorumlanabilmesi gerekir.

Arz ve talep dengesi üzerine etkili olan faktörlerin izlenmesi de piyasa takibini oluşturmaktadır.

Dünya ekonomisinde meydana gelen değişiklikler, ülkelerin ekonomik ve siyasi gelişmeleri, sektörel gelişmeler, şirketsel gelişmeler ve meydana gelen doğal afetler bu dengeyi etkilemektedir. Bu faktörlerden olumlu veya olumsuz etkilenen yatırım araçlarının fiyatlarını önceden tahmin edebilmek için de etkili bir piyasa takibi yapmak gerekir.

Para kazanmak için gerekli olan diğer bir etken de; risk ve portföy yönetimidir.

Portföy oluşumu başarılı sonuçlar alınmasının yanı sıra rahat, kolay ve stressiz işlemler yapılması adına da önem taşımaktadır. Bu nedenle de yatırımcıların portföylerini oluştururken, borsadan beklentilerini bilmeleri gerekir ve yeteneklerine en uygun portföyü oluşturmaları gerekir. Risk yönetimi adına da önemli bir konu olan portföy oluşumu hakkında bilgi edinmek için yatırım araçlarının iyi bir şekilde tanınması gerekmektedir.

Borsadan para kazanmak için yatırımcıların psikolojik açıdan da piyasaya kendilerini hazırlamaları gerekir.

Düzgün alınamayan kararlar kayıplarla karşılaşılmasına neden olacaktır. Bu nedenle de yetenekler doğrultusunda, stres yaşamadan işlem yapılabilmeli ve aşırı getiri beklentisine girilmemelidir. Hırs yapmadan, belirlenen hedefler doğrultusunda planlı bir şekilde ilerlenmelidir.

Borsa hakkında bilgi edinebileceğiniz kaynaklar;

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin2 Responses to Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

  1. sinem akbaş says:

    Borsa benim gözümde hep korkulu bir rüya adeta, cevremde borsadan para kazanan birçok kişi olmasına rağmen ben borsada işlem yapmaya hep korkmuşumdur.

  2. sibel says:

    Borsa piyasalarından herkes çok para kazandığını söyler, ama kim girerse girsin kesin batar. Nasıl bir çelişkidir bu insanın aklı almıyor gerçekten 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑