Borsa

Tarih: 16 Ocak 2018

0

Borsaların Ekonomiye Sağladığı Hizmetler Nelerdir?

Bu yazıda; borsaların ekonomiye sağladığı hizmetler nelerdir hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Borsa dişinizden tırnağınızdan artırıp biriktirdiğiniz paralarınızı yatırım yaparak değerlendirebileceğiniz bir piyasadır. Borsaları kumar olarak görmek tamamen yanlıştır.

Çünkü borsaların ülke ekonomilerine birçok hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetler hakkında birazdan aşağıdaki detaylı bir şekilde anlatacağım.

Borsalar Ekonomiye Nasıl Katkıda Bulunurlar?

Borsalar Ekonomiye Nasıl Katkıda Bulunurlar?

Borsalar sadece para kazanılan ya da kazandıran finans piyasaları değillerdir. Aynı zamanda ekonomilere çeşitli katkıları da bulunmaktadır. Ülke ekonomisinin sermayesinin seviye düzeyinin artması gerekmektedir. Bunu güvenli bir şekilde arttırmanın yolları arasında borsa en başta yer alıyor.

Borsa İstanbul’da gerçekleşen yatırımlarda Türk Lirası dışındaki dövizlerin miktarlarının artması, bizim ekonomimizi olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede de Türk Lirası daha çok değer kazanıyor.

Borsa ülke ekonomisine katkı sağlarken ufak tefek kayıplarda meydana gelebiliyor. Bunun nedeni borsanın etkilendiği birkaç durumdan kaynaklı oluyor. Borsa nelerden etkilenir buradan öğrenebilirsiniz.

Toparlayacak olursak; ticarette borsa piyasasının payı ülke ekonomisinde çok büyük rol oynamaktadır. Bunlara nazaran dünya borsaları içinde kendi ekonomilerini kalkındırmak adına hemen hemen aynı şeyler söylenilebilir.

Borsaların Ekonomiye Sağladığı Hizmetler

Borsaların Ekonomiye Sağladığı Hizmetler

Borsaların ülke ekonomilerine sağladıkları birden fazla hizmet bulunmaktadır. Bu hizmetler kısaca; likidite sağlama işlevi, piyasada tek fiyat oluşturma işlevi, ekonomide barometre işlevi, sermaye hareketlilik sağlama işlevi, mülkiyeti tabana yayma işlevi gibi hizmetleri bulunmaktadır.

Borsa aynı zamanda 3 temel amaca da hizmet etmektedir. Bunlar ise;

  • Şirketlere ve ekonomiye halka arz yoluyla kaynak sağlamak,
  • Yatırımcıların güvenilir ve şeffaf bir piyasada yatırım yapmaklarını sağlamak,
  • Hisse senetlerinin alım – satımını yapmak isteyen yatırımcılara ortam sağlamak.

Likidite Sağlama İşlevi

Borsalarda yatırımcılar kolay bir şekilde menkul kıymetleri para olarak dönüşümü yapılır. Aynı zamanda borsalar ikincil piyasalarda elindeki menkul kıymeti satan yatırımcılara birincil piyasalardan menkul kıymet alma hakkı sağlar. Bu şekilde de birincil piyasalardaki menkul kıymet ihraçlarına talep potansiyeli oluşturulmuş olur.

Ayrıca ihraçtan veya ikincil piyasalardan menkul kıymet alımı yapan yatırımcılar bu menkul kıymetleri elinden çıkarmak istediği zaman güçlük çekerse, bir daha menkul kıymet alımı yapmak istemeyecektir. Bundan daha önemlisi ise gerekli duyduğu bir durumda elindeki parayı menkul kıymete çevirmek istemeyecektir.

Piyasada Tek Fiyat Oluşturma İşlevi

Borsası olmayan piyasalarda tam rekabet ortamı varsa tek fiyat oluşma olasılığı vardır. Ama borsalar tek fiyat oluşmasında, bütün alıcı ve satıcıların bir araya gelmesini sağlayarak bu işlevin daha iyi gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda borsa haberlerinin yayınlanması ile de borsada teşekkül eden fiyatlar bir ülkenin hatta dünyanın her köşesinde uygulanır.

Güvence İşlevi

Borsalara her şirketin menkul kıymeti kote edilmez. Bir menkul kıymetin borsaya kote edilebilmesi için devlet veya başka bir kurum tarafından güvenceye alınması anlamı taşımaması ile birlikte kote edilme öncesinde incelemeye tabi tutulduğunu ve ciddi bir kuruluşa ait olduğunu göstermektedir.

Ekonomide Barometre İşlevi

Bir şirkete ait menkul kıymetlerin borsada değer kazanması veya kaybetmesi, o şirketin başarısını ve güvenilirliğinin en iyi göstergesini oluşturmaktadır. Borsada bu işlem kolay bir şekilde yapılmaktadır ve şirketler arasında karşılaştırmalı olarak yapılması mümkündür.

Bir şirketin durumunda hiçbir değişiklik yoksa, hatta az bir ölçüde iyi yönde gelişme olsa bile, alternatiflerinden daha büyük gelişmeler varsa, o şirkete ait menkul kıymetlerin borsada değer kazanması yerine değer kaybetmesi de mümkündür.

Borsalar makro ekonomi açısından da barometre görevi görmektedir. Enflasyonun, yatırımların, gelişmelerin ve kalkınmanın, politik istikrarsızlıkların olduğu durumlarda ekonomideki etkilerin en iyi izlenebildiği yer borsalardır.

Sermayeye Hareketlilik Sağlama İşlevi

Ekonomide bir sektör veya sektör içi firmalar diğer firmalara göre daha hızlı bir gelişme sağlarsa sermaye ona yönde akacaktır. Buna en büyük kolaylığı ise borsalar sağlamaktadır. Sermayesini hızlı gelişen bir sektöre aktarmak isteyen yatırımcı öncelikle likide edecektir.

Yani menkul kıymetlerini elde çıkartacaktır. Bir taraf satarken bir tarafın alım yapmasının nedeni ise; paraya çevirme için borsaya sürülen menkul kıymetlerin değeri düşer ve temettü verimi yükselir. Bu şekilde de gelişmeye nazaran devamlı yüksek verimi tercih eden yatırımcılar bu menkul kıymetlere talip olmaktadır.

Mülkiyeti Tabana Yayma İşlevi

Bu işlev gerçekte sermaye piyasaları ve menkul kıymet piyasalarının işlevidir. Ama borsalar piyasanın bu işlevini daha hızlı, etkin ve disiplinli yürümesine destek olur. Sınai mülkiyetin geniş bir halk tabakasına yayılmasında önemli bir rol oynar. Orta sınıfın oluşmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

Borsaların temel olarak işlevleri bu şekildedir. Ülkelerin ekonomilerine, likiditenin oluşmasına ve rekabetin güvenli bir ortamda gelişmesine destek olmaktadır. Bu nedenle de borsaya kumar olarak bakmak yanlış bir düşüncedir.

Sonuç olarak; ünlü borsa zengini ve başarılı yatırımcı George Soros‘un bir sözü ile yazımızı bitirmek istiyorum. “Küresel ekonomiyi rayına oturtup denetlemek için küresel bir siyasi karar mekanizması kurulmalıdır.”

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑