Borsa

Tarih: 3 Şubat 2015

0

Borsaya Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

Borsadaki bazı hisseler sığ ve toparlanma hareketlerini neredeyse aylar boyunca tamamlayacak haldedir. Bunun nedeni işlem hacimlerinin zayıflığı nedeni ile spekülatörler fiyatlar yeterince ucuz olmasına rağmen akıllarındaki lot rakamlarına henüz yakalayamamış olmalarıdır. Hal böyle olunca destek noktalarının altına sarkması ve bir miktar panik havasının oluşturulması spekülatörlerin işine gelebilir. Fibonacci %127 noktası ilk destek olup buradan tepki gelebilir fakat sizin stop noktanız en fazla %5 risk alacak şekilde oluşturulmalı. Hesabınızı dikkatli yapın.

Alış Satış Nerede Yapılır?

BIST tarafından lisans ile yetkilendirilmiş çeşitli kurumlar vardır ve sizin araştırmanız gereken alış ve satış işlemlerinizdeki komisyon oranlarının ne kadar olduğudur. Minimum işlem şartı var mı? Çeşitli ücretsiz araçları sunuluyor mu?

Özel programlar için minimum ne kadar işlem hacmi oluşturmanız gerekli gibi konuları araştırmalısınız. Fakat en önemlisi alış ve satış işlemlerindeki komisyon miktarıdır. İşlemleri ilettikten sonra aracı kurum tarafından BIST’e talimatınız ulaşır ve siz alış emri vermişseniz aynı fiyat üzerinden satış talimat veren varsa işlem gerçekleşir. Örneğin 500 dolar alış emri verdiniz ve size 400 lot sattılar. 100 lot alış emriniz beklemede kalır ve tekrar bu fiyattan satış gerçekleşirse toplamda 500 lot almış olursunuz. Borsa işlemleri hakkında detaylı bilgileri buradan alabilirsiniz.

Borsadaki Acemi Yatırımcılara Tavsiyeler

Siz spekülatör değilsiniz ve piyasaya yön verme oranınız son derece düşüktür. O halde macera aramanıza asla gerek yoktur. Birkaç gün yükselen hisselerden uzak durun ve düşüş kat etmesine izin verin. Bırakın geri çekilsin fiyat ucuzlasın tek yapmanız gereken destek noktalarının belirlenmesi. Yüksek kar hedefiniz varsa ve biraz da sabırlıysanız önerimiz kesinlikle aylık, haftalık gibi grafiklerde fibonacci çalışmaları yapmanız yönündedir. Bu zor bir şey değildir. Örneğin 1.00 en düşük fiyata sahip bir hisse var. 10.00 TL rakamını gördü ve %0.00 grafiğin zirve noktasında olacak şekilde çizimi tamamlayın. %23.6, %38.2 seviyelerine gelince kesinlikle hemen almayın. Bu yapılan en bariz hatalardan bir tanesidir.

Günlük grafiklerde mum formasyonlarında alış ağırlığını görebileceğiniz yapıların oluşmasını bekleyebilirsiniz. Derinlik lisansınız varsa işlemlerin büyüklüğünü takip edin, senet para giriş-çıkış oranlarına bakın ve bazı indikatörleri sinyal üretmesi için mutlaka kullanın. RSI 30’un üzerine çıkması bir alış sinyalidir fakat tek başına yetersizdir. Örneğin 50 günlük hareketli ortalamaya grafikler tutunmuş ise bunun altına sarkıyor mu? Sonraki hedefi neresi burayı geçemiyorsa geri dönüşünde güç topluyor mu dikkat edin.

Eğitimlerinizi Artırın

Spekülatörlerin sermayesi varsa sizin de bilgi birikiminiz olmalı. Endeks ile beraber hızlıca yükselen bazı hisseler vardır ve XU030 kodu ile anılırlar. Piyasaya yön veren hisseler diyebiliriz. Usd\Try kuru gerilerken endekste yukarı yönlü işlemler yüksek hacimle gerçekleşiyor ise belki bu fırsatlar arasında gezinmek hoşunuza gidebilir. Her senet size uygun olmayabilir ve her fırsatta işleme dahil olmayın. Hatalarınız oluyorsa ve zararla sonuçlanıyorsa sebebini aklınıza not edin ve karlı işlemlerin sebebini yazarak sadece bu yönde işlemler arayın. Emin olun hataları azalttıkça karlı miktarlar, zararları fazlası ile telafi edecektir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑