Döviz

Tarih: 2 Temmuz 2018

0

Dolar Küresel Piyasalarda Yükseldi, Kur 4,64’ün Üzerine Çıktı

Geçen haftayı sakin sayılacak bir seyirle kapatan dolar kuru, bu haftaya yükselişle başladı. FED’in faiz artırımlarına devam edeceği ve yıl bitmeden iki artırım kararı daha alacağı dile getirilmeye başladı. Dolayısıyla dolar bu söylemlerden güçlendi. Hem önemli para birimleri hem de Türk lirası karşısında yükselişe geçti.

Dolar kuru 4,6042 liradan başlangıç yaptı ve erken işlemlerde en yüksek 4,6412 lirayı gördü.

Dolar geçen haftanın son işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump’ın Dünya Ticaret Örgütü’nden çıkmak istediğine yönelik haberlerle düşüşe geçmişti. Doların düşüşüne neden olan bu haber sonrasında kur, 4,55 liraya kadar gerilemişti. Haftanın kapanışını ise 4,58 civarından yapmıştı. Yeni haftaya FED söylentileri ile 4,6042 liradan başladı.

Dolar Kurundaki Değişimleri Canlı Görmek için Tıklayın!

Yükseliş beklentilerini destekleyen bir eğri çizen dolar, şu dakikalarda yüzde 1,15 oranında artıda 4,6412 lirada seyrediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Temmuz’da yeni kabineyi açıklaması bekleniyor. Açıklanacak isimler ve belirsizliğin azalması, dolar kurunu aşağı çekebilir. Bu durumda gerçekleşmesi muhtemel aralık ise 4,50 – 4,55 olarak görülüyor. Daha altında bir seviye görülebilmesi için 4,55 altında kalıcılık sağlanması gerekiyor.

Dolar kuru için önemli verilerden birisi de bu haftanın gündem maddesi olan enflasyon olacak.

Enflasyon verisine dair beklentiler çoktan yayınlanmaya başladı. Dolar için yoğun bir veri haftası bizleri beklerken, enflasyon beklentileri faizleri yüksek tutmaya devam ediyor. Salı günü açıklanacak olan enflasyon verisi için yapılan tahminlere baktığımızda Bloomberg HT’nin anketinde aylık yüzde 1,3, yıllık ise yüzde 13,9 olması bekleniyor.

Döviz piyasası genelinde ise yükselişin hakim olduğu bir hafta başlangıcı olduğu söylenebilir.

En hızlı yükseliş Japon yeninde görülürken, şu tabloda Türk lirasının tüm dövizler karşısında ekside seyrettiği görülüyor. Euro yüzde 0,43 oranında artıda 5,3892 lirada; sterlin yüzde 0,57 artıda 6,0944 lirada; Japon yeni yüzde 0,79 artıda 4,1847 lirada; Rus rublesi ise yüzde 0,26 artıda 0,07341 lirada seyrediyor.

Kaynak: Paratic

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑