Döviz

Tarih: 2 Mayıs 2013

0

Dolar Yatırımı

Dolar günümüzün en güçlü para birimleri arasında gösterilmektedir. Bölgesel ve küresel finans piyasalarında gerçekleştirilen döviz yatırımları incelendiğinde işlem hacmi en yüksek yatırım aracının Dolar olduğu gözlemlenebilir.

Dolar özellikle Bretton Woods anlaşmasının yürürlülüğe konulmasından sonra gücünü önemli ölçüde artırmış ve emtialar dolar üzerinden fiyatlandırmaya başlanmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak yatırımcıların Dolar aracılığı ile gerçekleştirdikleri yatırımlarından yüksek kar oranları elde edebilmekte ve dolayısı ile finansal güçlerini önemli ölçüde artırabilmektedirler.

Doların yatırımcılar tarafından bir yatırım aracı olarak tercih edilmesinin bir başka nedeni ise dolarla ilgili olan gelişmelerin kolaylıkla takip edilebilmesi ve bu doğrultuda analizlerin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Buna karşın para birimi değeri üzerinde pek çok değişkenin etkisinin bulunması, gerçekleştirilecek olan analizlerde kullanılması gereken veri sayısını önemli ölçüde artırmakta, tek bir kaynak üzerinden Dolar değerlerinin değişimini ön görme olasılığı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Bu doğrultuda Dolar aracılığı ile özellikle yüksek risk oranları ile yatırım gerçekleştirecek yatırımcıların verecekleri işlem emirleri öncesinde nitelikli ve ayrıntılı analizleri gerçekleştirmeleri yerinde bir uygulama olacaktır.

Dolar fiyatları üzerinde öncelikli etkiler emtia fiyatlarıdır. Özellikle altına küresel anlamda doğrudan konvertibl olan tek para birimi olan Dolar, altın fiyatlarında ki değişimlerden doğrudan etkilenmektedir. Bunun yanında Euro’nun güç kazanması genellikle Dolar’ın işlem hacminin düşmesine ve Dolar üzerinde ki arz – talep dengesinin bozularak Dolar’ın değer kaybetmesi ile sonuçlanmaktadır.

Dolar fiyatları aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomi politikaları ve siyasi istikrarı ile de doğrudan bir ilişki içinde olup, yapılan açıklamalar veya küresel anlamda alınan kararlar uyarınca değişebilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑