Döviz

Tarih: 29 Mart 2018

0

Dolar Yatırımı Nasıl Yapılır?

Dolar alım ve satımı yapmaya yeni başlayacak olanlar için detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Döviz çeşitlerinden bir tanesi olan Dolar çoğu yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Dolar alım – satım işlemlerinizi forex ve borsa gibi finans piyasalarında fiziki olmayan yollarla yapabilirsiniz.

Ya da döviz bürolarında fiziki yollarla yapabilirsiniz. Şimdi sizlere dolar yatırımı nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatacağım.

Dolar Hakkında Kısa Bilgi

Dolar Hakkında Kısa BilgiDolar günümüzün en güçlü para birimleri arasında gösterilmektedir. Döviz nedir hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda anlatmıştık. Bölgesel ve küresel finans piyasalarında gerçekleştirilen döviz yatırımları incelendiğinde işlem hacmi en yüksek yatırım aracının Dolar olduğu gözlemlenebilir.

Dolar özellikle Bretton Woods anlaşması‘nın yürürlülüğe konulmasından sonra gücünü önemli ölçüde artırmış ve emtialar dolar üzerinden fiyatlandırmaya başlanmıştır. Bu durumun bir sonucu olarak yatırımcıların Dolar aracılığı ile gerçekleştirdikleri yatırımlarından yüksek kar oranları elde edebilmekte ve dolayısı ile finansal güçlerini önemli ölçüde artırabilmektedirler.

Dolar Yatırımı Yapmak

Dolar Yatırımı YapmakDoların yatırımcılar tarafından bir yatırım aracı olarak tercih edilmesinin bir başka nedeni ise dolarla ilgili olan gelişmelerin kolaylıkla takip edilebilmesi ve bu doğrultuda analizlerin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olmasıdır.

Buna karşın para birimi değeri üzerinde pek çok değişkenin etkisinin bulunması, gerçekleştirilecek olan analizlerde kullanılması gereken veri sayısını önemli ölçüde artırmakta, tek bir kaynak üzerinden Dolar değerlerinin değişimini ön görme olasılığı önemli ölçüde azaltmaktadır. Dolar yatırımı nasıl ve nerede yapılır bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bu doğrultuda Dolar aracılığı ile özellikle yüksek risk oranları ile yatırım gerçekleştirecek yatırımcıların verecekleri işlem emirleri öncesinde nitelikli ve ayrıntılı analizleri gerçekleştirmeleri yerinde bir uygulama olacaktır.

Dolar fiyatları üzerinde öncelikli etkiler emtia fiyatlarıdır. Özellikle altına küresel anlamda doğrudan konvertibl olan tek para birimi olan Dolar, altın fiyatlarında ki değişimlerden doğrudan etkilenmektedir. Bunun yanında Euro’nun güç kazanması genellikle Dolar’ın işlem hacminin düşmesine ve Dolar üzerinde ki arz – talep dengesinin bozularak Dolar’ın değer kaybetmesi ile sonuçlanmaktadır.

Dolar fiyatları aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomi politikaları ve siyasi istikrarı ile de doğrudan bir ilişki içinde olup, yapılan açıklamalar veya küresel anlamda alınan kararlar uyarınca değişebilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑