Döviz doviz-kuru-sistemleri

Tarih: 23 Temmuz 2013

1

Döviz Kuru Sistemleri

Uluslararası ticari ilişkilerin belirli bir çerçevede sürdürülebilmesi açısından, döviz kuru sistemlerinin kullanılmasının ve ülke para birimlerinin bir birleri cinsinden fiyatlandırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu bağlamda günümüze kadar kullanılmış pek çok döviz kuru sistemi mevcuttur. Belirli zaman periyotlarında kullanılan sistemin uluslararası, ekonomik konjonktürü iyi bir şekilde tanımlayamamasının sonucu olarak, yeni döviz kuru sistemlerinin kullanılması durumu söz konusu olmuştur.

Döviz kuru sistemleri temelde, ülkelerin merkez bankalarının müdahale gücüne göre, serbest döviz kuru rejimleri ve dalgalı döviz kuru rejimleri sistemlerinin iki ucunda bulunduğu bir skala üzerinden değerlendirilebilir. Döviz kuru sistemlerini anlamak için sabit ve dalgalı döviz kuru rejimlerini incelersek;

Sabit döviz kuru rejimlerinde, para birimi değeri, belirli bir varlık üzerinden veya farklı bir para birimine göre, para otoritesi tarafından belirlenmektedir. Sabit döviz kuru rejimi kullanılabilmesi için ülkenin rezerv miktarlarının oldukça geniş olması gerekir. Bu sayede merkez bankası belirlenen yön tayinin dışında bir gelişme olduğu anlarda kura müdahale edebilme yetisine sahip olacaktır.

Dalgalı döviz kuru rejimlerinde ise, merkez bankasının para birimi üzerine oldukça az bir etkisi söz konusu olmaktadır. Gerçekleştirilen müdahaleler oldukça soyut bir değişime neden olmakta, para biriminin arz talep dengesi uyarınca şekillenmesi mümkün kılınmaktadır. Dalgalı döviz kuru rejimleri kullanan ülkelerin en büyük sorunları, para biriminin fiyatları ile ilgili öngörüde bulunulmasında yaşanan zorluktur. Bu durum yatırımcıların para birimi aracılığı ile yatırım yapmaya oldukça temkinli bir şekilde yaklaşmasına neden olmaktadır.

Günümüzde daha çok dalgalı döviz kuru sistemlerinin türevleri kullanılmaktadır. Ülkeler içerisinde bulundukları bölgesel ekonomi çerçevesinde, döviz kuru rejimlerini şekillendirmekte ve para birimlerini fiyatlandırmaktadırlar. Bu noktada genelde izlenen politika para birimi fiyatlarının belirli bir band aralığı içerisindeki hareketlerine izin verilmesi ve para birimi değerlerinin bu band aralığının dışına çıktığı durumlarda Merkez Bankası tarafından döviz kuruna müdahale edilmesi doğrultusundadır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinOne Response to Döviz Kuru Sistemleri

  1. Namık Yerli says:

    Bilgi veren bir yazı olmuş teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑