Döviz

Tarih: 2 Mayıs 2013

0

Döviz Nedir

Döviz günümüzde en karlı yatırım araçları arasında gösterilmektedir. Yatırımcılar döviz aracılığı ile gerçekleştirdikleri yatırımlarında yüksek kar oranları elde ederek sermayelerini verimli bir şekilde değerlendirme fırsatı yakalayabilmekte, küresel ekonomi politikalarının değişimi sonunda oluşmuş piyasalar aracılığı ile finansal güçlerini önemli ölçüde artırabilmektedirler.

Döviz; ülkeler arasında gerçekleştirilen hizmet veya ürün alımının belirli bir temel üzerinden gerçekleştirilmesi zorunluluğu sonucu ortaya çıkmış bir kavramdır. Modern ekonominin önemli elemalarından bir tanesi olan döviz, ülkelerin uluslararası ticarette kullanıldığı bir araç konumundadır.

Bu doğrultuda döviz nedir sorusu, ülke rezervlerinde milli para birimi dışında bulunan, uluslararası ticari faaliyetlerde ödemeyi sağlamaya yarayan her türlü para birimi ve belge olarak cevaplanabilir. Döviz aynı zamanda iktisadi bir mal olma özelliği taşımaktadır. Yani döviz üzerinde bir arz – talep ilişkisi bulunmaktadır. Bu nedenle dövizin fiyatlandırılabilir bir ticari ürün olduğu yorumu yapılabilmektedir.

Geçirilen tarihsel süreçte dövizlerin değerlerinin belirlenebilmesine ilişkin pek çok politika ve sistem uygulanmıştır. Bu küresel anlamda döviz kuru rejimlerinin belirli bir gelişim sürecinden geçmesi ve bu doğrultuda günümüzde kullanılan yapıya ulaşması ile sonuçlanmıştır. Uygulanan sistemlerin, uluslararası ticari yapıyı tanımlama konusunda ki yetersizliği ve teknolojik gelişimlerin günümüzdeki döviz kuru rejimlerinin kullanılmasını mümkün kılması nedeni ile gelinen konumda, ülkeler para birimi değerlerini içerinde bulundukları makro ekonomik yapı doğrultusunda belirlemektedir.

Günümüzde çoğu ülkede dalgalı kur rejimi veya türevi döviz kuru rejimleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin çalışma prensibi genel anlamda ülkede ki para otoritesi tarafından, döviz kurları ile ilgili bir alt – üst limit oluşturulması ve değerlerin bu aralıkta serbest bir şekilde hareket etmesine izin verilmesi şeklindedir.

Bu sistem, günümüzde döviz yatırımları üzerinden yüksek kazançlar elde edilebilmesini mümkün kılmış ve gümüz yatırımcılarının sermayelerini değerlendirebileceği etkin bir yatırım platformu oluşmasını sağlamıştır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑