Döviz

Tarih: 4 Nisan 2018

0

Döviz Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Merak edenler ve öğrenmek isteyenler için döviz nedir hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Yatırımcıların en çok tercih ettikleri yatırım aracı dövizdir. Döviz alım ve satım işlemleri fiziki ve fiziki olmayan yollarla yapılmaktadır.

Döviz büroları, bankalar, forex ve borsa gibi olanlarla güvenli bir şekilde döviz yatırımı yapılmaktadır. Şimdi sizlere döviz nedir hakkında bilinmesi gerekenleri tüm detayları anlatacağım.

Döviz Nedir

Döviz Nedir Hakkında Bilgiler Döviz günümüzde en karlı yatırım araçları arasında gösterilmektedir. Yatırımcılar döviz aracılığı ile gerçekleştirdikleri yatırımlarında yüksek kar oranları elde ederek sermayelerini verimli bir şekilde değerlendirme fırsatı yakalayabilmekte, küresel ekonomi politikalarının değişimi sonunda oluşmuş piyasalar aracılığı ile finansal güçlerini önemli ölçüde artırabilmektedirler.

Döviz; ülkeler arasında gerçekleştirilen hizmet veya ürün alımının belirli bir temel üzerinden gerçekleştirilmesi zorunluluğu sonucu ortaya çıkmış bir kavramdır. Modern ekonominin önemli elemalarından bir tanesi olan döviz, ülkelerin uluslararası ticarette kullanıldığı bir araç konumundadır. Döviz kurlarına örnek vermek gerekirse; Dolar, Euro, Avustralya Dolar, Dolar/TL, Euro/TL gibi örnekler verebiliriz.

Bu doğrultuda döviz nedir sorusu, ülke rezervlerinde milli para birimi dışında bulunan, uluslararası ticari faaliyetlerde ödemeyi sağlamaya yarayan her türlü para birimi ve belge olarak cevaplanabilir. Döviz aynı zamanda iktisadi bir mal olma özelliği taşımaktadır. Yani döviz üzerinde bir arz – talep ilişkisi bulunmaktadır. Bu nedenle dövizin fiyatlandırılabilir bir ticari ürün olduğu yorumu yapılabilmektedir.

Döviz Hakkında Bilgiler

Döviz Hakkında BilgilerGeçirilen tarihsel süreçte dövizlerin değerlerinin belirlenebilmesine ilişkin pek çok politika ve sistem uygulanmıştır. Bu küresel anlamda döviz kuru rejimlerinin belirli bir gelişim sürecinden geçmesi ve bu doğrultuda günümüzde kullanılan yapıya ulaşması ile sonuçlanmıştır.

Uygulanan sistemlerin, uluslararası ticari yapıyı tanımlama konusunda ki yetersizliği ve teknolojik gelişimlerin günümüzdeki döviz kuru rejimlerinin kullanılmasını mümkün kılması nedeni ile gelinen konumda, ülkeler para birimi değerlerini içerinde bulundukları makro ekonomik yapı doğrultusunda belirlemektedir. Döviz kuru sistemlerini bu yazımızda anlatmıştık.

Günümüzde çoğu ülkede dalgalı kur rejimi veya türevi döviz kuru rejimleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin çalışma prensibi genel anlamda ülkede ki para otoritesi tarafından, döviz kurları ile ilgili bir alt – üst limit oluşturulması ve değerlerin bu aralıkta serbest bir şekilde hareket etmesine izin verilmesi şeklindedir.

Bu sistem, günümüzde döviz yatırımları üzerinden yüksek kazançlar elde edilebilmesini mümkün kılmış ve gümüz yatırımcılarının sermayelerini değerlendirebileceği etkin bir yatırım platformu oluşmasını sağlamıştır. Döviz yatırımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑