Borsa

Tarih: 27 Mart 2018

0

Dünya Borsaları Hakkında Genel Bilgiler

Dünya borsaları hakkında tüm genel bilgileri detaylı bir şekilde öğrenmek isteyenler için anlatıyoruz.

Borsada günümüzde internet üzerinden alım ve satım işlemlerini daha büyük işlem hacmiyle sizlerde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemler internet aracılığıyla yapıldığı için dünyanın önemli borsalarında da alım – satım yapılabilmektedir. Şimdi sizlere dünya borsaları hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Dünya Borsaları

Dünya Borsaları

Borsa nedir hakkında sizlere daha önce detaylı bilgiler sunmuştuk. İnternet üzerinden yapılan yatırım işlemlerini sayesinde dünyanın en büyük şirketlerinin de hisse senetlerine yatırım yapılabiliniyor.

Borsa piyasasında alım ve satım işlemlerinizi yapmaya başlamadan önce piyasayı çok iyi bilmelisiniz. Borsa işlemleri nasıl yapılır buradan da öğrenebilirsiniz.

Dünya borsaları hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. Borsalar; liberal kapitalizmin bir kurumudur ve en gelişmiş kapitalist ülkelerde bulunur. Bunların arkasından ise daha az gelişmiş fakat ekonomik sistem olarak kapitalizmi seçmiş ülkeler gelir.

Sosyalist ülkelerde borsa bulunmadığı gibi, iktisadi olarak geri kalmış ve ekonomisi çeşitli yokluklar, kısıtlamalar içinde bulunan az gelişmiş ülkelerde de borsalar şekil itibariyle bulunsa bile bir fonksiyonları bulunmaz. Bazı resmi işlemleri, veraset davalarını, icra işlemlerini yaparlar.

Dünya Borsaları Hakkında Genel Bilgiler

Dünya Borsaları Hakkında Genel Bilgiler

Gelişmekte olan ülkelerde yeni gelişen sermaye piyasaları yeni borsa yaratmakta veya eskiden beri mevcut olan ama bir işe yaramayan borsalar fonksiyonel hale gelmektedir.

Macaristan, Çin ve Rusya gibi ülkelerde hisse senedi borsaları kurulmaktadır ve bu borsanın artık kapitalist ekonomiye özel bir kurum olmaktan çıkmaya başladığı göstermektedir.

Gelişmişlik Derecelerine Göre Dünya Borsaları:

Mega Borsalar:

Bu üç borsa her biri ileri derecede kompüterize edilmiş, çok büyük işlem hacimlerine sahip borsalardır. Üçünün toplam işlem hacmi tüm dünya borsalarının toplam işlem hacminin % 60’ını oluşturmaktadır.

Büyük Borsalar:

 • Amerikan Borsası
 • Chicago Borsası
 • Pasifik Borsası
 • Hong Kong Borsası
 • Paris Borsası
 • Milano Borsası
 • Frankfurt Borsası

Orta Çapta Borsalar:

 • ABD’de bulunanlar: Boston, Cincinati ve Philadelphia Borsaları’dır. ABD’de 7 tanesi aktif 14 borsa bulunmaktadır. bunların dışında Chicago’daki Futures Exchange ve Chicago Board Options Market denilen vadeli işlem ve opsiyon borsaları kendi türünde dünyanın en büyük borsalarıdır.
 • Avrupa’da bulunanlar: Frankfurt dışındaki Alman Borsaları; Düsseldorf, Berlin, Hamburg, Münih; Madrit, Barselona, Brüksel, Lizbon, Kopenhag, Stockholm, Amsterdam.
 • Uzakdoğu’da bulunanlar: Seul, Taiwan, Singapur, Sydney, Melbourne, Bombay, Karachi.
 • Latin Amerika ve Kanada’da bulunanlar: Rio de Janeiro, Buenos Aires, Sao Paolo, Mexico City ve Toronto.
 • Ortadoğu’da ise Borsa İstanbul bulunmaktadır.

Küçük borsalar ise dünyanın çeşitli yerlerinde 65 kadar faaliyet gösteren borsa bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgesel borsalar da bulunmaktadır. Birçok ülkede yalnızca mahalli şirketleri içine alan bölgesel borsalar sistemi vardır.

İngiltere ve Fransa’da borsaya yeni giren şirketler önce bulundukları yerdeki bölge borsasına kote edilirler. Daha sonra alım – satım hacimleri geliştikçe milli borsaya terfi ederler. Bununla birlikte elektronik gelişmeler bölgesel borsaları ortadan kaldırmaktadır.

Londra Borsası Big Bang diye adlandırılan büyük reformdan sonra bölgesel borsaları da içine alacak şekilde örgütlenmiştir. Bu gibi durumlarda bölgesel borsalardan devralınan şirketler için ayrı pazarlar açılmaktadır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑