Yatırım

Tarih: 3 Mayıs 2013

0

Emtia Çeşitleri

Türk Dil Kurumu sözlüğünde emtia kelimesi, ticari mal anlamına gelmektedir. Emtia ticarete konu olan, alım satımı yapılan mallara verilen addır. Emtia alım – satım işlemlerine de emtia ticareti denilmektedir. Aynı zamanda fiyatların belirlendiği emtia borsaları da bulunmaktadır.

Emtia Çeşitleri değerli madenler, metaller, tarım ve enerji ürünleri olarak ana başlıklara ayrılabilir. Değerli madenler denildiği zaman altın ve gümüş ilk başta gelmektedir. Metaller sınıfında alüminyum, bakır, çinko; tarım ürünleri sınıfına buğday, arpa, mısır, pamuk ve kakao girmektedir. Enerji ürünleri denildiği zaman ise hiç şüphesiz petrol ilk başta gelmektedir.

Emtia yatırımının başlangıcı ABD’dir ve tarım ürünlerinde meydana gelen fiyat dalgalanmalarından dolayı üretici – tüketici dayanışması ile kurulan pazarda fiyatların stabilitesi sağlanmıştır. Emtia yatırımı gerçekten kazançlı sonuçlanabilmektedir. ABD’de kurulan pazarda da durumun böyle olduğunu anlayan tüccarlar bu işi ticarete dökmüşlerdir ve emtia borsaları kurulmuştur.

Emtia çeşitlerinden bahsedilecek olursa ilk önce altından başlamak yanlış olmaz. Altın işlemleri emtia yatırımı içerisinde geçmektedir ve yıllar boyunca yatırımcılarının yüzünü güldürmüştür. Güvenli yatırım aracı olarak anılan altın günümüzde bazı yatırımcılar için güvenli değil. Fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar yüzünden altın yatırımı yapmak son birkaç aydır tehlikede. Yine de analizler ve öngörüler sayesinde başarılı pozisyonları yakalayan yatırımcılar kazançlı işlemler yapabilmektedir.

Emtia çeşitlerinden altın işlemleri genel olarak para birimleri ile işlem yapılmadığı zamanlarda artmaktadır. Para birimleri ile işlem yapılmamasının sebebi ise ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi krizlerdir. Bu krizlerin yaşandığı dönemlerde enflasyon ve faiz oranları yükseleceği için para birimi düzensiz dalgalanmalar gösterir ve bu nedenle de güven kaybeder. Güven kaybı sonucunda da para birimlerinde değer kayıpları yaşanır. Altın işlemleri bu nedenle bu dönemle yatırımcıların en güvendikleri yatırım aracıdır. Çünkü ülkelerin merkez bankalarının rezervinde her daim altın bulunmaktadır. Aynı zamanda emtia çeşitlerinin genel özelliği olarak az risk içermektedir ve değişimler uzun vadede yaşanmaktadır.

Kriz dönemlerinde altın talebi arttığı için yatırımcılar alternatif olarak diğer emtia çeşitlerini tercih ederler. Bu emtialar arasında ise gümüş ve bakır ilk başta gelmektedir. Gümüş ve bakır ile az bir teminatla yatırıma başlanabilir ve kaldıraç oranı sayesinde de yüksek kar oranı elde edilebilir. Aynı zamanda gümüş ile piyasalarda fiziki olmayan işlemler sonucunda depolama sorunu da çözülmüş olur.

Günümüzde gümüş işlemleri iyi bir portföy çeşitlendirmesi olarak görülmektedir. Diğer yatırım araçlarına göre daha düşük fiyatlara sahip olunabilen gümüş yatırımı ile kazançlı işlemler kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Çeşitli piyasalarda gümüş işlemleri düşen piyasalardan faydalanmak için ve kısa vadeli işlem yapabilme yeteneğine sahip yatırımcılar için genel olarak tercih sebebidir. Gümüş piyasası küçük ölçekli bir piyasadır ve her türden yatırımcı için uygun bir yatırım aracıdır.

Bakır yatırımı tarihsel olarak bakıldığında eski tarihlere dayanmaktadır. Gümüş yatırımı gibi bakır yatırımı da düşük fiyatları ile tercih sebebidir ve yıllar boyunca yatırımcıların yüksek kazançlar elde etmelerine destek olmuştur. Bakır fiyatları altın fiyatları ile bağlantılı olarak değişim göstermektedir. Bakır işlemleri New York Ticaret Borsası’nda işlem görmektedir. Dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili’dir ama piyasalarda genel olarak Şili’nin para birimi ile işlem yapılmadığından dolayı ikinci büyük üretici olan Avustralya Para birimi ile işlem yapılmaktadır.

Petrol yatırımı ise altın gibi önemli bir emtia çeşididir. Gelişen teknolojiye rağmen petrolün yerine alabilecek herhangi bir ürün elde edilememiş. Petrol endüstrilerde hem yakıt hem de hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle de petrolde meydana gelen değişiklikler doğrudan endüstrileri etkilemektedir. Piyasalarda siyah altın olarak bilinen petrol işlemleri de yüksek kazançların elde edilmesine sahne olmuştur. Petrolün ekonomi üzerinden büyük bir etkisi vardır. Petrol fiyatları uzun süreli artış gösterir ve çok fazla olursa enflasyon yükselecek, faiz oranları artacaktır. Petrol fiyatları büyük petrol şirketlerinin politikalarından, ekonomik ve siyasi krizlerden etkilenmektedir. Aynı zamanda petrol talebi de düzensiz bir artış sergilememektedir.

Diğer emtia çeşitleri ile de benzer şekiller de işlemler gerçekleştirilir ve genel olarak kendi emtia borsalarında işlem görmektedir. Emtia yatırımı genel olarak uzun dönemlerde değişiklikler gösterdiği için diğer yatırım araçlarına göre daha az risk içermektedir. Aynı zamanda emtialar mevsimsel ve iklimsel değişikliklerden, verimden etkilenmektedir. Bu faktörlerin takibinin yapılması ile fiyatlara dair daha kararlı gelecek tahminleri yürütülebilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑