Yatırım

Tarih: 22 Haziran 2013

0

Emtia Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emtialar ticarete konu olan malların genel ismidir ve günümüzde yeni nesil finans piyasalarında kazançlı yatırım olanakları sunulmaktadır. Emtiaların alım – satım işlemlerine emtia ticareti, işlemlerin yapıldığı yere ise emtia borsası denilmektedir.

Emtialar yatırımcılara para birimlerine güvenin az olduğu zamanlarda iyi bir portföy çeşidi oluşturmaktadır. Aynı zamanda emtialar dövizlere göre daha az risk içermektedir. Emtialar ile işlem yaparken özellikle ülkelerin ekonomileri ve siyasi durumları takip edilmelidir. Bu şekilde kazançlı sonuçların elde edilebileceği pozisyonlar kolaylıkla yakalanabilir.

İşlem yapılan emtia ürünün özellikleri iyi bir şekilde bilinmelidir. Hangi faktörlerden etkilendikleri ve özellikle de hangi para birimi üzerinden işlem görüyorsa, o para birimi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Emtialar piyasalarda çeşitli para birimleri üzerinden işlem görmektedir ve genellikle de Amerikan Doları üzerinden işlem görürler. Amerikan doları üzerinden işlem görmeleri ve piyasalar üzerinde güçlü bir etkisinin olması nedeniyle dolarda meydana gelen değişikliklerin takip edilmesi riskleri minimize edecektir.

Forex piyasasında emtialar ile işlem yapmak diğer finans piyasalarına göre daha iyi olanaklar sunmaktadır. Piyasanın özelliklerinden kaynaklanan bu avantajlardan tam anlamıyla faydalanmak için ise piyasa tanınmalıdır. Hangi piyasada işlem yapılırsa yapılsın öncelikli olarak piyasanın özellikleri ve nasıl işlem yapıldığı hakkında detaylı bilgi ve tecrübe sahibi olunmalıdır.

Emtialar uzun vadede değişiklik gösterdikleri için daha az risk içermektedir. Fiyat hareketleri mevsimsel ve iklimsel değişikliklerden, verimlilikten, nakliye ve ulaşım gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu faktörlerin piyasa takiplerinin kolay olmasının yanında etkilerinin büyük olduğu da unutulmamalıdır. Bu faktörlerin nasıl etkiler yarattıkları hakkında bilgi sahibi olunarak geleceğe yönelik kazançlı yatırım işlemleri yapılabilir.

Ülke ekonomilerinin çalkantılı olduğu zamanlarda emtialar ile işlem yapmak güvenlidir. Özellikle kriz dönemlerinde emtialar yoğun bir talep görmektedir. Bu dönemlerde de emtia fiyatlarında sıçramalar meydana gelebilir. İyi bir piyasa takibi yapılarak bu fiyat sıçramalarından kolaylıkla faydalanılabilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑