Döviz

Tarih: 2 Ekim 2014

0

En Çok İşlem Yapılan Dövizler

Serbest piyasada ülke para birimlerinin çoğu Forex üzerinde yatırımcıların vereceği kararlara yönelik fiyatlarındaki dalgalanmalara açıktır. Yatırımcıları etkileyen faktörler çok sayıda olsa da birkaç parite üzerinde işlemlerin daha fazla olduğunu yazmakta fayda var. Majör pariteler: EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF, AUD/USD, USD/CAD, EUR/JPY, EUR/GBP şeklinde yazabiliriz. Fakat en hareketlisi ilk 2 yazdığımız paritedir.

İşlemlerin yaklaşık %85’i EUR/USD üzerinde yapıldığı söylenmektedir ve tüm parite ve emtia piyasalardaki günlük toplam hacmin 5 trilyon dolara yakın olduğunu vurgulamakta fayda var. Avrupa, Abd, Japonya ve İngiltere’de finansal dinamikler bu para birimleri üzerinde etkili olacaktır. Olumlu havalarda ani hareketler yada biraz geri çekilmenin ardından yükseliş olabileceği gibi, olumsuz havanın hakim olması durumunda sert düşüşler yada bir miktar yukarı çıkartarak (daha fazla kar elde etmek için) sert fiyat düşüşlerine tanık olmamız da mümkündür.

Krizler Her Zaman Fırsattır

ABD’den gelecek bazı kötümser veriler EUR/USD’nin değer kazanmasına sebep olacaktır. Tam tersi durumda Avrupa Birliği ülkelerinden gelecek önemli verilerdeki olumsuzluk ise EUR/USD’nin değer kaybetmesini sağlayacaktır. Özellikle her ay çok önemli veriler açıklanır. Merkez Bankası başkanlarının konuşması, çekirdek perakende satışlar, yeni ev satışları, borçlanma faiz oranları, faiz oranı kararları, tarım dışı işsizlik ve işsizlik oranları gibi önemli dataların açıklanmasından sonra ani hareketlilik olacaktır. Beklenti düşmesi yada yükselmesi yönünde ise stop noktanızı yazarak, zararınızı sınırlamak şartı ile veri açıklanmadan önce beklentiye yönelik işlem yapabilirsiniz. Yada veriler açıklandıktan sonra eğer vakit bulabilirseniz pozisyon açmak gibi fırsatlarınız var. EUR krizlerinde USD almak, USD krizlerinde EUR almak gibi seçenekleri asla unutmayın.

Riskleri Farklı Sepetlerde Taşıyın

EUR/USD paritesi en hareketli finansal dinamiktir. Oldukça hareketli bir yapı içerisinde olduğu için riskler, kazançlar ve kayıplar maksimum düzeye bazı zamanlar ulaşabilmektedir. Burada işlem yapmak istiyorsanız, demo hesapta uzun bir süre kalmanızı önereceğiz. Fakat daha sakin piyasalar hangisi derseniz: OIL, GOLD, COTTON, çeşitli hisse senetleri olarak özetleyebiliriz. Karar tamamen sizlere ait ve risk sizin riskiniz. Gerçek işleme başlamadan önce, sanal hesaplar üzerinde uzun süre işlem yapmayı kesinlikle unutmayın ve ihmal etmeyin. Tecrübelerinizi artırın ve her zaman daha iyi seviyelere ulaşmaya çalışın.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑