Döviz

Tarih: 6 Mayıs 2013

0

Euro Yatırımı

Euro finans piyasalarında yeni olarak nitelendirilebilecek, buna karşın dominant ülkelerin resmi para birimi olması nedeni ile oldukça güçlü bir para birimidir. Günümüzde yatırımcılar Euro üzerinden oldukça yüksek işlem hacmi oranları ile sermayelerini değerlendirmekte ve bu doğrultuda finansal güçlerini artırmayı amaçlamaktadırlar.

Euro hızlı bir gelişim süreci geçirmiş ve uzun yıllar boyunca Avrupa Birliğinde kullanılacak ortak bir para birimi planlaması nedeni ile sistemli bir ivmelenme kazanmıştır. Günümüzde finansal anlamda güç odaklarından birisi olarak nitelendirilebilecek Euro’ya karşı ilgi ise her geçen gün düşmektedir. Euro uluslar arası ticari faaliyetlerde kullanılmaya başlamasından itibaren geçirilen süreçte, özellikle Amerikan Doları karşında oldukça güçlenmiş bir para birimi olmasına karşın, Euro Zone’da gerçekleşen sorunlar nedeni ile her geçen gün güç kaybeden, hatta Avrupa Birliğinin aşırı borçlanması nedeni ile bir çöküşün eşiğinde olduğu yorumu gerçekleştirilen bir para birimidir.

Bu doğrultuda çoğu uzman tarafından Avrupa Birliğinde ki ekonomik sorunun mevcut yapıda gelişmesi doğrultusunda Euro’nun güç kaybetmeye devam edeceği yorumu yapılmaktadır. Euro üzerinde etkili olan başka önemli bir güç ise Doğu finans odağıdır. Çin ve Japonya gibi dominant ülkelerin, merkez bankası rezervlerinde oldukça yüksek miktarda Dolar bulundurması ve kendi para birimlerine karşı başka etkin bir para birimi oluşmasını engelleme yönünde ki bu politikaları uyarınca, Euro günümüzde yatırımcılar tarafından oldukça temkinli yaklaşılan bir yatırım aracına dönüşmüştür.

Euro üzerinden sermayelerini değerlendirmek isteyen yatırımcıların bu noktada izleyebileceği yol ise, çift yönlü işlem yapma kabiliyeti sunan ve yüksek oranlarda kar elde edilebilen küresel finans piyasalarında sermayelerini değerlendirmek yönünde olabilir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑