Yatırım

Tarih: 6 Nisan 2015

0

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Hisse senedi alıp, satma hakkında basit bir şekilde işleyiş mekanizmasını sizlere anlatıp, bazı taktikler vermek istiyoruz. Sadece A grubu hisselerinde kredi işlemlerin aktif olduğu yani borç para ile işlemlerin yapılabileceğini unutmayın ve yine bu gruptaki senetlerde açığa satış vardır. Yani bir yatırımcı benim hazırda param var, hisse fiyatı yeterince yükseldi diyerek parası ile açığa satış yapabilir. Yani short işlem diyoruz buna ve karlı ya da zararlı işlemi kapatacaksa long işlem yaparak yine nakde geçebilir.

Borsada hisselerdeki fiyat aralıkları, en iyi alış ve en iyi satış gibi kalıpları anlık olarak takip edebilmek için derinlik lisanları almanız gerekli ve aylık 100 TL ve üzerini bulan lisanslar mevcuttur. Derinlik istemiyorum diyorsanız, canlı takip için ve emirlerin hızlı iletilmesi açısından aylık 10 TL civarında olan yüzeysel lisans almanızı öneririz. Not: rakamlar kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir.

Bir Yatırımcı Hangi Şartlarda Hisse Almalıdır?

Açığa satış tecrübesi olan yatırımcı sayımız pek fazla değil ve genelde yüksek rakamlarda işlemleri başlatan spekülatörler buradaki aktif olmaktadır. Bu nedenle biz long işlem yani alış üzerine bazı taktikler vermek istiyoruz. Fiyatların gerilediği ve birkaç haftadır küçük düzeltmeler olsa bile cılız yükselişlerin yerini yeni dipler bulmak için devam ettirdiği bir senet düşünün! Sadece birkaç ay ya da birkaç sene önceki önemli bir desteğe geldi diye almak ister misiniz? O desteğe gelir, izlersiniz, derinlik lisansınız varsa takibini yaparsınız ve alış işlemleri yoğunlaşıyor mu bakarsınız.

Amacınız küçük bir “çıtır” yapmak olabilir. Fakat unutmayın, halen düşüş trendindesiniz ve er ya da geç tepki alımlarının dip noktasını mutlaka test edecektir. Küçük bir tepe yaptıktan sonra bunu gerçekleştiriyorsa eğer o aralıktaki fiyat kanalı kadar gerilemesi ihtimali vardır. Düşüş ne zaman sona erer diyorsanız, artık yeni dipler yaparken, bir öncekine göre daha az gerilemesi önemli bir kıstastır.

Elliot dalga prensipleri burada yardımcı olabilir. Trend çizgileri de keza kullanılabilir. Bu türde bir hisse alıp, önemli yükseliş hedeflemek zordur ve sizin aramanız gereken yükseliş trendinde olan hissede geri çekilmelerde yani fiyat ucuzlaması şartlarını yoklamaktır.

Boğa Trendinde Neyi Aramalıyız?

Bir hisse düşünün 1 liradan 6 liraya 8 ayda ulaşmış ve istikrarlı şekilde yükseliyor. Bu yükseliş sırasında dikkat ederseniz, bir süre sonra önceki küçük düzeltmelerine göre daha büyük bir düzeltme yapacaktır. Elliot’a göre bu yeni bir dalga başlangıcı habercisi olabilir. Ne yapmalıyız?

Zirve, dip arasında fibonacci çizip %61.8 seviyesine yakın bölgeyi hedefleyebilirsiniz. Gann açı çizgileri ile de desteklenebilir. Bazen Andrew tekniği de güzel iş görmektedir. Ayrıca geri çekilme sırasındaki içsel dalga sayılarına Elliot tekniğine göre saymaya çalışın. Birçok kişi 1 lira düşen hissede 30-40 kuruş yükseliş olduğunda satın alabiliyor ve orada açığa satış başlatan yatırımcılar yakalanma ihtimalleri ortaya çıkabiliyordur.

Asla kusursuzu ya da biraz daha geri çekilmesi gerektiğini düşünmeyin. Herkesin kendine göre bir tekniği vardır ve geçmişteki grafiklerdeki boğa trendlerinde geri çekilme oranlarına dikkat edin. Sizin de kendinize özel bir taktiğiniz olsun ve güzel paralar kazanın.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑