Yatırım

Tarih: 15 Haziran 2015

0

Hisse Senedi Takibi Nasıl Yapılır?

Küçük veya büyük yatırımcı olun hisse senetlerini her istediğiniz vakit mutlaka takibini yapabilmelisiniz. İzlediğiniz ekranın canlı şekilde yayın yaptığından emin olun. En azından uzun vadeli yatırımcıların yani sık aralıklarla işlem yapmayan kullanıcıların bile yüzeysel derinlik bile olsa satın almaları gerektiğini düşünüyoruz.

Hisse Takip Seçenekleri Nelerdir?

Aracı kurumun sizlere sunduğu özellikler çerçevesinde değişiklik gösterecektir. Örneğin her aracı kurum mobil tarzı uygulamaları desteklemeyebilir. Java uygulamaları sunar ve bilgisayar ile hesabınızı yönetmeniz gerekir. Aylık aracı kurum tarafından belli bir hacmi aşarsanız sizlere ücretsiz yüzeysel veya daha üstün derinlik lisansları verilebilir. Bu tamamen iyi bir araştırma sonucu doğru şirketi seçmeniz ile alakalıdır.

Hisse Takiplerinde Sektör Analizinin Yapılması

BIST içerisindeki 400 senedin farklı gruplarda yer alması ve o gruplar için birer endeks atanması işlerinizi kolaylaştırabilir. Yapmanız gereken örneğin taş toprak, endeksindeki destek noktalarına gelindiğinde o gruptaki hisselerdeki yüksek hacme sahip olan senetlerde para giriş çıkış durumlarını kontrol etmektir.
Hacmi düşük olan ve sığ olan senetler bazen endekse yakın korelasyonda hareket edemez. Ayrıca bazı özel programlar gerek endeksler, gerekse hisse senetleri, fonlar gibi alanlarda otomatik tarama özelliği başlatarak indikatör bazında sizlere destek olmaktadır.

Portföy Yönetim Uygulama Özellikleri

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra ilgili menüler ile geçiş yapacağınız ve tek bir pencerenin sürekli açık kalması ile saatlerce bile sistem dışına atılmanıza izin vermeyecek uygulamaları öneririz. Bu uygulamalar ile ani karar değişikliklerinizde vakit kaybı yaşamazsınız ve işlemlere hemen başlarsınız.

Fiyat değişimlerinde son hisse senedi değerlerinizin ne durumda olduğunu, birkaç seanslık emir verilmesi, çeşitli kaynaklardan gelen Türkçe haberler gibi başlıklara hemen ulaşmanızı sağlayacak adımları es geçmeyiniz. Bu menüleri olabildiği kadar kişiselleştirin, alarm kurun, takas, bilanço, derinlik gibi analizler Java uygulamalar ile yapılabilmektedir. Hisse senedi yatırımı, borsada uzun vadede, forexte kısa vadede kazandırmaktadır.

Yatırım Danışmanlık Şirketi Analizleri

Aslında burada kulvarı 2’ye ayırmak gerekiyor. Uzmanlığına güvendiğiniz şirketlere paranızı emanet eder ve sözleşme imzalarsınız gerisine karışmazsınız. İkinci sırada ise size bazı tavsiyelerde bulunacak olan firmalardan tüyolar alırsınız. Her ikisi de risklidir, fakat işin içine daha geniş ölçekte analiz yeteneklerini dahil eden teknikler girince ibre yönü biraz size doğru dönebilir.

Borsa ile kazanmanın kolay yolu yükseliş eğiliminde veya düşüş ihtimali giderek azalan ve takas analizlerinde hissenin toplandığını gördüğünüz anları değerlendirmeniz gerekir. İkili veya üçlü dip olsun ne kadar yükseliş yaptığına dikkat edin. 60 kuruş dip zirve aralığı ise ikinci defa bu desteğe geliyorsa hemen alınması yanlıştır. Destek ve dirençlerin çalıştığından emin olmalısınız.

Piyasa yapıcılar, mümkün olan en düşük maliyet ile toplamak isteyecektir. Örneğin 1.00 TL destek ve buradan aldınız. Birkaç hafta burada tutunabilir yalnız bu arada küçük bir risk var. Genelde, 10 – 20 kuruş gibi düşürerek 1.00 TL ile maliyete girmiş yatırımcıların ellerinden kâğıtları alabilirler. Bu nedenle stop noktanızı asla çok uzağa eklemeyin. Aracı kurumun stop loss benzeri fiyatlara geldiği zaman otomatik emir ilettiğinden emin olmalısınız. Bu sayede zarar oluşumunu azaltmış olursunuz.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑