Döviz major-para-birimleri

Tarih: 19 Haziran 2013

0

Majör Para Birimleri

Finans piyasalarında en fazla işlem gören para birimleri majör para birimi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle küresel anlamda dominant ülkelerin para birimleri olduğu gözlemlenen majör para birimleri, finans piyasalarında yatırımcıların yüksek işlem hacmi oranları ile yatırım gerçekleştirdiği yatırım araçları konumundadırlar.

Bu durumun öncelikli sebebi para birimleri ile ilgili piyasa takibinin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi ve işlem hacminin yüksek olmasından dolayı gerçekleştirilen yatırımlara ilişkin manipülasyonların oldukça zor bir şekilde yapılabilmesidir. Bu nedenle yatırımcılar majör para birimleri aracılığı ile sermayelerini etkili bir şekilde değerlendirebilmekte ve para birimleri aracılığı ile gerçekleştirdikleri yatırımlarından yüksek kar oranları elde edebilmektedir.

Majör para birimlerini incelersek;

Amerikan Doları (USD)

Amerika Birleşik Devletleri resmi para birimidir. Amerikan Doları’nın uluslararası para kodu USD ( United States Dollars ), sembolü ise, “$” şeklindedir. Finans piyasalarında da bu kodla kullanılan para birimi, aynı zamanda işlem hacmi en yüksek para birimi olma özelliğini taşımaktadır. Amerikan Doları, Amerika Birleşik devletleri dışında ki bazı ülkeler tarafından da resmi para birimi olarak kullanılırken, bazı ülkeler tarafından da rezerv aracı olarak kullanılmaktadır.

Euro (EUR)

Euro Avrupa Birliği resmi para birimidir. Toplam 27 Avrupa Birliği üyesinin 17’si tarafından resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Uluslararası para kodu EUR, sembolü ise, “” şeklindedir. Finans piyasalarında EUR kodu ile kullanılan para birimi, küresel ekonomide Amerikan Doları’na karşıt bir para birimi olarak, uzun yıllar süren bir planlama çalışması sonrasında oluşturulmuştur. Para birimi kullanılmaya başlamasından sonra ise, hızla değerlenerek majör para birimleri arasında ki yerini almıştır. Aynı zamanda yine Amerikan Doları gibi güçlü bir rezerv aracıdır.

İngiliz Sterlini (GBP)

İngiliz Sterlini, Birleşik Krallık resmi para birimidir. Dünya çapında pek çok ülkede resmi para birimi olarak kullanılmakta ve basılabilmektedir. Uluslararası piyasa kodu GPB, sembolü ise, “£” şeklindedir. Paund olarak da adlandırılabilen İngiliz Sterlini, rezerv aracı olarak da kullanılmakta ve majör para birimleri arasında yer almaktadır.

Japon Yeni (JPY)

Japon Yeni Japonya’nın resmi para birimidir. Japon Yeni’nin uluslararası para kodu JPY, sembolü ise “¥” şeklindedir. Finans piyasalarında JPY kodu ile kullanılan Japon Yeni, Amerikan Doları, İngiliz Sterlini ve Euro’dan sonra rezerv para birimi olarak kullanılan majör pariteler arasında yer almaktadır.

İsviçre Frangı (GHF)

İsviçre Frangı, Lihtenştayn ve İsviçre’nin resmi para birimidir. İsviçre Frangı’nın uluslararası para kodu CHF, sembolü ise, “SFr” şeklindedir. Finans piyasalarında da bu kod aracılığı ile kullanılmaktadır.

Avustralya Doları (AUD)

Avustralya Doları, Avustralya ve Avustralya yakınlarında ki ada devletlerinin resmi para birimidir. Avustralya Doları uluslararası para kodu AUD, sembolü ise, “A$” şeklindedir. Finans piyasalarında da bu kod aracılığı ile kullanılmaktadır.

Kanada Doları (CAD)

Kanada Doları, Kanada’nın resmi para birimidir. Kanada Doları uluslar arası para kodu CAD, sembolü ise “C$” şeklindedir. Finans piyasalarında da bu kod aracılığı ile kullanılmaktadır.

Yeni Zelanda Doları (NZD)

Yeni Zelanda Doları, Yeni Zelanda ve farklı birkaç devlet tarafından resmi para birimi olarak kullanılan, bazı kaynaklarda majör pariteler arasında gösterilmeyen bir para birimidir. Yeni Zelanda Doları uluslararası para kodu NZD, sembolü ise, “NZ$” şeklindedir. Finans piyasalarında da bu kod aracılığı ile kullanılmaktadır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑