Borsa

Tarih: 16 Ocak 2018

0

Menkul Kıymetler Borsası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu yazıda, menkul kıymetler borsası nedir, özellikleri nelerdir hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Sermaye piyasasının içerisinde arz ve talebinin farklı olması ile ayrılmış olan piyasalar menkul kıymetler piyasasını oluşturmaktadır. Yatırımcılar bu nedenli bu piyasayı da tercih etmektedirler.

Menkul kıymetler piyasası sermaye piyasaları içinde yer almaktadır. Buna karşın birbirlerine ters bir işleyişleri bulunmaktadır. Bu ters işleyiş ise arz ve talepten dolayıdır.

Bu içeriğimiz de sizlere menkul kıymetler borsasının ne olduğunu ve özelliklerinin neler olduğu hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Menkul Kıymetler Borsası Nedir?

Menkul Kıymetler Borsası Nedir?

Menkul kıymetler piyasasında sermaye talep eden şirketler halka menkul kıymet arz ederler. Sermaye arz eden halk ise menkul kıymet talep etmektedir. Daha önce sizlere borsa nedir hakkında bilgiler paylaşmıştık.

Sermaye piyasaları iki bölümden oluşmaktadır ve bunlar birincil piyasalar, ikincil piyasalardır. Birincil piyasalarda yeni ihraç edilen menkul kıymet karşılığında uzun vadeli fonlar endüstriye aktarılmaktadır.

İkincil piyasalarda ise eskiden ihraç edilmiş menkul kıymetler kişiler arasında sürekli olarak el değiştirmektedir. İkincil piyasalar bu özelliğinden dolayı sermaye piyasalarından ayrılmıştır ve menkul kıymetler piyasası olmuştur.

Bu nedenden dolayı da Menkul Kıymetler Borsası sermaye piyasasının bir parçası değil, menkul kıymetler piyasasının bir kurumudur. Menkul kıymetler borsasında, menkul kıymetler ait oldukları anonim şirketlerden bağımsız olarak bir sermaye akışına neden olduğu düşünülmeden bir mal gibi alım – satım işlemi görürler.

Bu durum para piyasaları içerisindeki bonoların alım satımı yapılırken arkasındaki borç ve alacaklı ilişkisinin ikinci planda kalması gibi düşünülebilir.

Menkul Kıymetler Borsasının Özellikleri Nelerdir?

Menkul Kıymetler Borsasının Özellikleri Nelerdir?

Menkul kıymetler borsasının özelliklerine değinmek istiyorum. Bilindiği gibi borsa; alıcı ile satıcının veya aracılık yapan komisyoncuların, emtia, döviz ve menkul kıymet alım – satımı yapmaları amacıyla bir araya geldikleri, belirli süre, yer ve belirli kurallara göre çalışan organize olmuş piyasalardır.

Aynı zamanda borsalar iş konularına göre de çeşitli adlar almaktadır. Döviz borsası, ticaret borsası, altın borsası, Menkul Kıymetler Borsası, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Menkul kıymetler borsası kote ettirilmiş tahvil ve hisse senetlerinin alım satımının yapıldığı yerlerdir. Menkul kıymetler tanımı içerisine giren hisse senetleri tahviller gibi değerli evrakların iktisadi değerleri yoktur, iktisadi değerleri temsil eden belgelerdir.

Yani; menkul kıymetlerin temsil ettikleri gerçek değerler bu kağıtların arkasında saklıdır. Bu nedenle menkul kıymetler borsasında alışverişin oluşması için kişilerin nezdinde güven unsurunun doğması gerekmektedir. Menkul kıymetlerin alım satım işlemlerinin belirli bir teknikle yapılması gerekir.

Aynı zamanda alım satım menkul kıymetleri elinde bulunduran tarafından değil, onların adı ve hesabına, belirli niteliklere sahip uzman aracılar tarafından yapılmaktadır. İşlemlerin güvenli ve şeffaf olmasını sağlayan kuralların kesin bir şekilde uygulanması menkul kıymetler piyasasını oluşturan tarafların nezdinde güven unsurunun oluşması açısında da önem taşımaktadır.

Menkul kıymetler borsası aracılığıyla alım – satım yapan herkesin kar etme amacı bulunmaktadır. Kar amacı ise; özellikle menkul kıymetler piyasasının temelini oluşturan hisse senetleri alım satımında çok daha baskın bir unsurdur.

Borsaya yeni başlayanlar ne yapmalı hakkında bu içeriğimiz de detaylarıyla anlattık. Göz atmanızı öneririm. Hisse senedi satın alan bir kişi yatırımına temettü almak veya yatırımını daha yüksek bir fiyatla satarak sermaye kazancı sağlamak için hareket eder.

Kişilerin alım satım kararlarının birleşmesi sonucunda da piyasanın genel eğilimi oluşmaktadır. Bu eğilim fiyatları ileride daha da yükselteceği yönündeyse, hisse senedi almanın zamanının geldiği anlaşılacaktır.

Aynı şekilde düşeceği yönündeyse de, piyasadan çıkmanın veya bugün satıp ileride daha düşük bir fiyattan almalı şeklinde kötümser bir hava hakim olacaktır. Piyasalardaki bu eğilimlerden yükseliş düşüncesi düşüş düşüncesine göre daha çoksa boğa hakimiyeti; düşüş düşüncesi yükseliş düşüncesinden fazlaysa da ayı hakimiyeti adı verilmektedir.

Borsalara boğalar hakim olmuşsa fiyatlar yükselir, ayılar hakim olmuşsa fiyatlar düşer. Emtia pazarlarındaki durumun aksine, menkul kıymetler borsalarında fiyatların düşeceği değil, makul bir şekilde yükseleceği geçerlidir.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑