Döviz

Tarih: 16 Ocak 2018

0

Rus Rublesi Fiyatı Artıyor, Sterlin Kuru ise Düşüşte!

Petrol 2014 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviye olan 70 doların üzerini gördü. Petrol fiyatlarındaki artıştan destek bulan Rus rublesi atağa geçti. 57 rublelik psikolojik sınırın altına düşen ve 56,5 rubleye doğru inen dolar Rus hükümetini alarma geçirdi.

Petrol ve doğalgazdan gelen dolar geliri ile bütçesini denkleştirmeye çalışan Kremlin, şimdi aşırı değerlenen rubleyi ucuzlatma peşinde.

Rusya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise; döviz alımının rekor seviyeye çıkarma kararının alındığı bildirildi. Piyasadan günlük 15,1 milyar ruble karşılığı döviz alınacağı duyuruldu. Rus Maliye Bakanlığı, 15 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında, toplamda 257,1 milyar ruble alım yapılacağını açıkladı. Bu rakam 4,5 milyar dolara tekabül ediyor.

Rusya, rubleyi ucuzlatma amacıyla başlattığı girişimin nedenlerini; sosyal harcamaları karşılamak, bütçeyi denkleştirmek ve yerli üreticinin rekabet gücünü korumak olarak sıraladı. Rusya Merkez Bankası konu hakkında vatandaşlarından Ruble’ye tam güven gelmesini beklediğini açıkladı.

Ruble’deki Yükselişin Mart Ayına Kadar Sürmesi Bekleniyor

Yılın ilk çeyreğinde doların 55 rubleye kadar değer kaybetmesi öngörülüyor. Analistler, petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak Rus rublesinin değer kazandığını ifade etti. Söz konusu fiyatların ise en azından 2018’in ilk çeyreğine kadar devam edeceği düşünülüyor.

Rusya Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz oranı şu anda 7,75 seviyesinde. Bankanın ilk çeyrekte politika faizini düşürmesi beklenmiyor.

Rus Rublesi, 12 Ocak saat 17:35 itibariyle 0,066 liradan işlem görürken, USD/RUB 56,61 seviyesinde seyrediyor.

Rus Rublesi Fiyatını Canlı Takip Etmek için; http://piyasa.paratic.com/doviz/rus-rublesi/

Sterlin Haftayı Düşüşle Tamamlamaya Hazırlanıyor

Düşüş eğilimi gösteren sterlin şu dakikalarda 5,13 liradan işlem görüyor. Bu arada İngiltere’deki Brexit müzakerelerinde sular bir türlü durulmuyor. Aşırı sağcı İngiliz siyasetçi Farage‘nin, AB üyeliği konusunda ikinci bir referandum yapılması için teklifte bulunması tartışmalara yol açtı.

Sterlin Kuru Canlı Takip Etmek için; http://piyasa.paratic.com/doviz/sterlin/

Eski Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri olan Farage, sosyal medya hesabından yazdığı bir paylaşımda; AB konusunda ikinci bir referandum yapılabileceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise Brexit müzakerelerinde bankacılık sektörünün öncelikli olduğunu ifade etti. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda, Brexit sonrasında finansal hizmetler konusunda net bir anlaşma olmadığı için Londra’da istihdam kayıplarının yaşanacağı gündeme gelmişti.

May, finans dünyasının liderleriyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülkelerinde vergi rejiminin rekabetçi olmadığını ve İngiltere’yi daha cazip hale getirmek için çok daha fazla şey yapılması gerektiğini dile getirdi.

Haber Kaynağı: http://www.paritefiyatlari.com/rus-rublesi-fiyati-artiyor-sterlin-kuru-dususte/

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑