Döviz yeni-zelanda-dolari-yatirimi-

Tarih: 17 Haziran 2013

0

Yeni Zelanda Doları Yatırımı

Yeni Zelanda Doları finans piyasalarında etkinliğini yeni artırmış bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmasına rağmen, küresel anlamda major pariteler arasında yer aldığı belirtilebilecek, yatırımcılara yüksek kar oranları sunan bir para birimidir.

Yeni Zelanda Doları fiyatları önemli ölçüde Yeni Zelanda’nın ticari faaliyetleri uyarınca şekillenen bir yapıya sahiptir. Bu durumun öncelikli nedeni Yeni Zelanda ekonomisinin önemli ölçüde gerçekleştirdiği ticari faaliyetlere bağlı yapısıdır.

Ülke son dönemlerde endüstriyelleşme çalışmalarına ağırlık vermiş ve özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlara önemli ölçüde kaynak ayrılmaya başlanmış olmasında karşın, Yeni Zelanda ekonomisinin, hala büyük ölçüde tarım ürünleri ticaretine bağlı olarak şekillendiği gözlemlenmektedir.

Bu noktada Yeni Zelanda Doları aracılığı ile yatırım gerçekleştirecek yatırımcıların bu önemli etmeni gözetmesi ve ülkedeki yıllık hava koşulları ve tarımsal ürünlerden elde edilen verim oranlarını takip etmesi, yatırımlarından yüksek kar oranları elde etmesi için oldukça önemli bir etmen konumundadır.

Aynı zamanda belirttiğimiz gibi, son dönemde Yeni Zelanda da endüstriyelleşme çalışmaları büyük bir ivmelenme kazanmıştır. Yeni Zelanda ham madde talebinin önemli bir kısmını
Avustralya’dan karşılamaktadır. Bu doğrultuda Avustralya Doları üzerinde ki fiyat hareketlerinin de Yeni Zelanda Doları fiyatları üzerinde doğrudan etkisi olduğu, Avustralya Doları fiyatlarının yükseldiği dönemlerde, Yeni Zelanda Doları fiyatlarının bu durumdan genellikle olumsuz bir şekilde etkilendiği gözlemlenmektedir.

Bu noktada Yeni Zelanda Doları aracılığı ile sermayesini değerlendirmek isteyen yatırımcıların Avustralya Doları fiyat hareketlerini de yakından takip etmesi, yatırımlarından başarılı sonuçlar elde edebilmesi için oldukça önemli bir etmen konumundadır.

Paylaşmak Güzeldir...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön ↑